Dersim’de Baskılar ve Yasaklamalar Protesto Edildi

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, baskılar ve yasaklamalara karşı Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “Tek adam yönetiminin bu yasakçı politikalarına karşı yan yana omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamada, ‘Baskılar ve yasaklamalar bizi yıldıramaz’ pankartı açıldı. Basın açıklamasına HDP milletvekilleri Alican Önlü, Dersim Dağ ve Sezai Temelli de katıldı. Basın açıklamasını platform adına EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin okudu.

‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’

İki hafta içerisinde ülkenin her yanından yasak haberlerinin geldiğini vurgulayan Tekin, “Müzik yasakları, festival yasakları dışında, siyasetçilere siyaset yasağı, partilerin mitinglerinin yasaklanması, üreticilerin eylemlerinin yasaklanması ve daha birçok yasakla karşı karşıya kalmış durumdayız. İlimizde de valilik, şehre geldiği gün ilan ettiği eylem etkinlik yasaklarını sık aralıklarla devam ettiriyor. Geçtiğimiz gün uzun süre kanserle mücadele eden Kürt siyasetçi, Barış Grubu üyesi Aysel Doğan’ın cenazesinde yaşananlar herkesin malumu. İsrail polisini, Filistinli kadın muhabir Şirin Ebu Akile’nin naaşının omuzlarda taşınmasına izin vermeyerek cenazeye katılanlara cop, kauçuk kaplı mermi ve ses bombalarıyla saldırmasını eleştirenlerin, tepki gösterenlerin bu olaya karşı sessiz kaldığını da belirtmek istiyoruz. Gelişmeler, tek adam yönetimini muhalif partilere ve tüm muhalif gördüğü toplumsal kesimleri ezerek etkisizleştirme, itibarsızlaştırma adımlarını sıklaştıracağı ve baskı ve şiddetin bin bir türünü kullanmaktan imtina etmeyeceğini göstermektedir. Tek adam yönetiminin bu yasakçı politikalarına karşı yan yana omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

‘Türkiye’de şiddetin dokunmadığı yer kalmadı’

Türkiye’de yaşamın her alanının şiddetle kuşatıldığını söyleyen HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, “Şiddetin dokunmadığı bir yer kalmamış durumda çünkü iktidar şiddet, savaş ve yolsuzlukla ayakta duruyor. Dünyanın hiçbir yerinde düşmanlar bile cenazeye Dersim’de yapılanı yapmaz çünkü bütün toplumlarda ölüye saygı vardır. Ama bugün karşı karşıya olduğumuz iktidar, cenazelerimize bile saldırıyor. En temel haklardan birini yok sayarak bütün inançlara saldırmış oluyor. Biz şiddete, savaşa karşı olarak yan yana gelmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Gazete Patika