Dersim’de Benekli Semender Görüntülendi

Dersim’de soyu tehlike altında olan endemik benekli semender, bir fotoğrafçı tarafından kameraya yakalandı.

Endemik bir tür olan ve dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunan benekli semender, kısa süre önce tanınmış fotoğrafçı Düzgün Bozay tarafından görüntülendi. Benekli semender, Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altında.

Hozat habere göre, kameraya alan vatandaşın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ender canlıyı ilk gördüğümde inanamadım. Koruma altında bir tür olduğunu bildiğim için hemen kameramı hazırlayarak bu özel anı kaydedip, doğa severlerle paylaşmak istedim. Ancak semender, kısa süre içerisinde yakındaki çalılıkların arasına sıvışarak gözden kayboldu” dedi.

Benekli Semender

Benekli semenderler, 14 ile 19 santimetre boy aralığında, şirin ve etkileyici canlılardır. Genellikle beslenmelerini böcek ve solucanlarla gerçekleştirirler. Ancak bu güzellikleriyle beraber gelen en büyük sorun, habitat kaybıdır. Uzmanlar, benekli semenderin gözlemlenmesinin, koruma altındaki türlerin yavaş yavaş doğal yaşam alanlarına geri dönmeye başladığını işaret edebileceğini ifade ediyorlar.