Dersim’de Ekoloji Mitingi Düzenlenecek

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, doğa talanına karşı 8 Ekim’de düzenlenecek Bölgesel Çevre Mitingi için çağrı yaptı.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, kentte devam eden doğa talanına karşı 8 Ekim‘de “Biz kazanacağız, Yaşam alanlarını savunuyoruz” şiarıyla miting düzenleyecek.

Saat 13.30’da Seyit Rıza Meydanı‘nda yapılmak istenen miting için tertip komitesi tarafından gerekli başvuru yapıldığı belirtildi.

Platformdan yapılan çağrıda, “Dersim’in orman kıyımları ve sömürge madenciliğinin yıkımı ile karşı karşıya olduğuna” dikkat çekildi:

Tarım arazilerimiz, ovalarımız, meralarımız, ormanlarımız, vadilerimiz, akarsularımız, milli parklarımız, tarihi ve kültürel mirasımız yok olmanın eşiğinde. Orman kıyımları ve sömürge madenciliği hız kaybetmeden ilerliyor. Her geçen gün yeni bir saha maden faaliyetleri için ruhsatlandırılıyor.

Munzur Dağları, korunan alanlarımız, tarım arazilerimiz, ormanlarımız, meralarımız daha şimdiden maden şirketleri için ruhsatlandırıldı.

Eğer engel olamazsak uluslararası şirketler, topraklarımızın altındaki madenleri alıp götürecek ve bize zehirlenmiş, ölmüş bir coğrafya bırakacaklar.”

Katılım çağrısı yapılan açıklamanın devamında “Meşemiz, alabalığımız, dağ keçimiz ve dünya çapında yaşamsal öneme sahip koruma altındaki nice canlı yok olacak. İnanç alanlarımız yok olacak. Köylerimiz, şehirlerimiz yok olacak. Onlar başarırsa doğa kaybedecek, yaşam alanlarımız kaybedecek, Dersim kaybedecek” ifadeleri yer aldı.

“Doğamıza ve yaşam alanlarımıza saldıran sömürge madenciliğine karşı el ele, omuz omuza, bir arada olursak kazanabiliriz” diyen Platform, Pertek, Nazımiye, Pülümür ve Hozat‘ta bildiri dağıtarak halkı mitinge davet etti.