Dersim’de Görülen Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Listesi

Eşsiz doğasıyla birçok canlıya ev sahipliği yapan Dersim, içinde nesli tükenmekte olan hayvanları da barındırıyor. 

Vadi boyunca havada, karada, suda kendini gösteren bu canlılar, Dersim’de yaşayan insanlar tarafından görüntülenerek ismini duyurdu. 

Sizler için bugüne kadar görüntülenen hayvanları derledik:

Orman Hayaleti “Vaşak”

Uluslararası Doğaya Koruma Birliği (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve birinci derece koruma altında olan Orman Hayaleti olarak bilinen vaşak, arkadaşlarıyla vadiyi gezmeye gelen bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. 

Anadolu Parsı

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Boğalı köyü Karagöz deresinde uzun zaman önce öldüğü düşünülen bir hayvan, köylülerin fark etmesiyle bulundu. Civar köylüler büyüklerinden eskiden bu bölgede Anadolu Parsı görüntülendiğini söylediklerini ilettiler. Yine bir vatandaş tarafından görüntülenen bu canlının Anadolu Parsı olduğu öne sürüldü.

Benekli Semender

Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan Anadolu Benekli Semenderi’ni Nazımiye İlçesi’ne bağlı Aşağı Doluca Köyü’nde doğa fotoğrafçısı tarafından görüntülendi. Sulak bölgelerde yaşayan Benekli Semender, daha önce de birkaç ilde görüntülenmişti. 

Porsuk

Dünya Doğayı Koruma Birliğinin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde koruma altında olan porsuk, Dersim’in Nazımiye ilçesinde görüntülendi. Köpeklerin saldırısına uğrayan porsuk, vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Dünya’nın en korkusuz hayvanı olarak bilinen bu hayvan, daha sonrasında uzun uğraşlar sonucunda ortamdan uzaklaştırılarak doğaya bırakıldı. 

Su Samuru

Dünya’da koruma altındaki hayvanlar listesinde 1.sırada yer alan su samuru Dersim merkezde, Dikilitaş mevkiinde, Munzur Çayında görüntülendi. Her mevsim aynı bölgede kendini gösterdiği, restoran işletmecileri ve Dersim halkı tarafından söyleniyor. 

Su Samuru, vatandaşlar tarafından Pülümür Çayı’nda da görüntülenmiş. 

Şamua

Çengel boynuzlu dağ keçileri olarak bilinen “Şamua” sürü halinde Dersim’de görüntülendi. Dünya Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Hayvanlar listesinde yer alan Şamua, Dünya’da en nadir görünen dağ keçisi türü. 

Beyaz Gelincik

Ovacık ilçesine bağlı Koyungölü(Kedek) köyünde görüntülenen Beyaz Gelincik, nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor. Yer altında gizlenerek yaşayan ve kümes hayvanları ile beslenen beyaz gelincik Dersimli bir vatandaşın evinin etrafında dolanırken cep telefonu ile görüntülendi.

Arap Tavşanı

Bir taksici tarafından yolda görüntülenen Arap tavşanı olarak adlandırılan, ‘allactaga williamsi’ cinsi olduğu öğrenilen ve Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) koruma listesinde bulunan yabani bir hayvan. Arap Tavşanı Çemçeli köyünün Örtülü mezrasında görüntülendi.