Dersim’de Halk Ekmek Fırını Açıldı – VİDEO

Dersim Belediyesi Halk Ekmek Fırını bir süre önce üretime başladı. Bugün ise kitlesel katılım ile açılış gerçekleşti. Açılışa Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay ile Ümit Kaya, meclis üyeleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Dayanışma devam ediyor

Bu açılışın çok kıymetli olduğunu belirten Maçoğlu, “Uzun süreden beridir düşündüğümüz, üzerine tartıştığımız halk ekmek ile aşevimizin açılışındayız. Bu çalışmanın tamamı Dersim’in dışındaki dostlarımızın, Dersimli iş insanlarının, Dersim’e dair vicdanı olanların katkısı ile ortaya çıktı. Yani bu çalışmada tamamen sizlerin, yurt dışında yaşayan dostlarımızın, Dersim derneklerinin, kadınların, gençlerin desteği ve emeği var. Bu destek bu dayanışma hala devam ediyor” dedi.

Kriz, bütün yoksuları, ezilenleri gerçekten zor duruma koydu

Halk ekmek ile ilgili yapılan çalışmalarda undan tutunda kabartma tozuna kadar birçok destek sunulduğunu söyleyen Maçoğlu, “Şu an ülkede büyük bir ekonomik kriz söz konusu.  Bu kriz, bütün yoksuları, ezilenleri gerçekten de zor duruma koydu. Bu çalışmamızın özü buraya dayanıyor. Bu çalışmayı yaparken bizler, herkesin faydalanabileceği daha, hijyen daha sağlıklı ve daha ucuza ekmek ulaştırmayı amaçladık. Bu çalışmada belediyemizdeki bütün arkadaşlarımızın, meclis üyelerinden tutun bütün müdürlüklerimize kadar birçok kişinin emeği var. Bu emeği bugün deklare etmek bizim için çok büyük sevinç. Bundan sonraki çalışmalarımızda da dostlarımızla yeni projeler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Tarladan fabrikaya getirmek gibi bir çabamız var

Maçoğlu, ‘Bu çalışma ile bağlantılı en önce düşündüğümüz şeylerden biri de buğday ekimi ile ilgili bir çalışma yapmak. Hozat ve Akpazar gibi çok ilçemizde bu çalışmayı yapmak istiyoruz. Bunun yanında karakılçık buğdayının da olduğu bir çalışma yürüterek buradaki üretimi de bu sürece dahil etmek istiyoruz. Yani tarladan fabrikaya getirmek gibi bir çabamız var” diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Kültür müdürlüğümüzün tespit ettiği ihtiyacı olan birçok ailemize günde bir kez ekmek ve yemek desteği vermeyi amaçlıyoruz. Bunlar, bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmalarımız. Yavaş yavaş başladık. Yaparken kimseye zarar vermeden yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparken olabilecek bütün sıkıntıları tek tek tartışarak ilerliyoruz. Muhakkak eksiklerimiz olacak. Basitten karmaşıklığa doğru giden ve doğru bir çalışma yürütmek adına hepimiz ekibimizle birlikte bu çalışmayı sürdüreceğiz. Şu an halk ekmek üzerine yedi bölgede büfeler kurduk. İhtiyaç dahilinde farklı mahallelerde buna dair çalışma içerisine gireceğiz. Sadece maddi değil; bilgisiyle, önerisiyle bize katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz”