Dersim’de İl Müdürü Sağlık Çalışanlarının Önünü Kesti

Dersim’de İl Müdürü Ali Ekber Yurt tarafından makam aracıyla sağlık çalışanlarının kesildiğini belirterek, güvenlikleri tehlikeye atılan üyelerinin suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

SES Dersim Şubesi, mahkeme kararına rağmen yeniden sürgün edilen üyelerinin önünün İl Müdürü Ali Ekber Yurt tarafından makam aracıyla kesildiğini belirterek, güvenlikleri tehlikeye atılan üyelerinin suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Habere göre, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dêrsim Şubesi, üyelerine yönelik mobing ve sürgüne ilişkin sendika binasında açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Şube Eşbaşkanı Kahraman Yürük, 4 üyelerinin Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Pertek Sosyal Hizmet Merkezi’ne haksız bir şekilde sürgün edildiğini, il müdürlüğüne sürgün edilen 1 yöneticilerinin atamasının da Erzincan İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini belirtti.

Yürük, “Akabinde davayı kazanan üyelerimizin tekrar sürgün edilmesi için İl Müdürü Ali Ekber Yurt tarafından Pülümür Sosyal Hizmet Merkezi açılmış, aralarında Pertek ilçesine sürgün edilenlerin de bulunduğu 5 üyemiz bu kez hukuksuz bir şekilde Pülümür ilçesine sürgün edilmiştir. Yeniden sürgün edilen üyelerimiz 27 Ekim’de Pülümür Sosyal Hizmet Merkezi’ne tahsis edilen kurum aracı ile mesai sonrası dönerken, yolları İl Müdürü Ali Ekber Yurt tarafından Pilemûriye- Dêrsim karayolunda kesilmiştir. Kurum aracında bulunan çalışanların yanına gelen Yurt, ‘Ben sizin kurum aracına binmenizi yasakladım, böyle ahlaksızlık, terbiyesizlik olmaz’ diyerek, üyelerimize hakaretler savurmuştur. Haksız yere Pülümür ilçesine atamaları yapılan sosyal hizmet çalışanları, il müdürü tarafından maddi ve manevi olarak mağdur edilmektedir” dedi.

Suç Duyurusunda Bulunuldu

Üyelerinin İl Müdürü Yurt hakkında Nazımiye Jandarma Karakolu’na suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Yürük, şöyle devam etti: “2 üyemiz ise, il müdürünün hakaret ve aşağılamalarına karşı 6284 sayılı kanuna istinaden önleyici tedbir talebinde bulunmuşlardır. Mahkeme kararlarıyla haksız ve hukuksuz uygulamalarda bulunduğu tescillenen, başkanı olduğu inanç kurumunu bu uğurda kendi çıkarları için kullanan ‘kabadayı müdür’ Ali Ekber Yurt’a Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ve Tunceli Valiliği’nin herhangi bir müdahalesi olmaması da ayrı bir cezalandırmadır. Bu kötü muamelenin sosyal hizmet emekçilerine reva görülmesi, tehdit, mobing ve sürgün politikalarını benimseyen liyakatsiz, ‘kabadayı’ il müdürünün bunca hukuksuzluğa rağmen o koltukta oturmasını kabul etmiyoruz. Yasal sürecin takipçisi olacağız. Liyakatsiz idareciler er ya da geç gidecek, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı ses olup sendikal dayanışmamızı sürdürmeye devam edeceğiz.”