Dersim’de İstismar Davası: Sanık Çocuğu Suçladı

Dersim’de iki çocuğu istismar ettiği suçlamasıyla yargılanan Serdar Yalçınoğlu, duruşmada çocuğu suçladı. Mahkeme, Yalçınoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duygu Kıt’ın Haberi – Dersim

Dersim’in Hozat ilçesinde 9 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan 44 yaşındaki Serdar Yalçınoğlu’nun yargılandığı davanın duruşması, bugün Tunceli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme salonunda iki tarafın avukatları hazır bulunurken tutuklu yargılanan sanık Yalçınoğlu hakkındaki suçlamaları reddederek tahliye ve beraatini istedi

Sanığın avukatı 9 yaşındaki çocuğun yalan söylediğini öne sürdü.

Çocuğun Yalan Söylediği İddia Edildi

İddiaya göre, 9 yaşındaki çocuğun aile yakını olan Yalçınoğlu, 4 yıl önce çocuğu istismar etti. Çocuğun durumu okuldaki rehber öğretmene  anlatmasıyla aile, Yalçınoğlu hakkında şikayetçi oldu. Bunun üzerine Yalçınoğlu gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan tutuklandı. Soruşturma sürerken, şüphelinin aynı yıl çocuğun kuzenine de istismarda bulunduğu öne sürüldü.

Konuyla ilgili bugün görülen davada, Yalçınoğlu’nun avukatı Mehmet Sıddık Aydın, çocuğun yalan söylediğini savundu. Aydın, müvekkili Yalçınoğlu’nun telefonundan cinsel içerikler tespit edildiğini ifade etti. Aydın, çocuğun Yalçınoğlu’nun kendisine telefonundan söz konusu içerikleri gösterdiğini söylediğini ancak bunun da çocuk tarafından uydurulduğunu ifade etti.

“En Yüksek Halden Cezalandırılmasını Talep Ediyoruz”

Mahkemede sanığın en yüksek halden ceza almasını talep eden çocuğun avukatı Reyhan Helin Bulut, duruşma sonrası şu bilgileri paylaştı: “Bizler avukatı olarak şunu söylüyoruz, mağdurda akranlarına göre bir mental gerilik söz konusu. Mental geriliği olsa dahi, bunun yalan söylemeye eş değer bir durum olarak kabul edilemeyeceği, bu noktada da tekrardan Adli Tıp Kurumu’ndan rapor aldırılması gerektiği noktasında mahkemenin kararı önemli. Aslında mahkeme çocukların beyanını kabul etti ve bu yönde de karşı tarafın iddiasına karşılık rapor aldırılması gerektiğine karar verdi. Ayrıca adamın telefonundan çıkan cinsel içerikli imaj sonuçlarında da soruşturmanın devam ettiği, aslında çocukların doğruyu söylediği, bunun da bir nevi fiili illiyet bağının kurulduğu noktası da önemli.”

Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken duruşma 31 Ekim 2023 tarihine ertelendi.

Kaynak