Dersim’de Peter J. Bumke Sergisi: “Mazgirt’te Köy Hayatı”

Orient-Institut İstanbul, Dersim’de sergi düzenliyor.

Orient-Institut İstanbul, sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda Dersim’de sergi düzenleyeceklerini duyurdu. Orient-Institut İstanbul, stanbul merkezli Max Weber Vakfı’nın bir araştırma enstitüsüdür. Enstitü, Türk ve uluslararası bilim insanlarıyla yakın işbirliği içinde çok sayıda farklı araştırma alanına yönelik çalışmalar yürütmektedir. OII aynı zamanda Almanya ve Türkiye arasında bilimsel alışveriş konusunda etkindir.

Alman bilim adamı olan Peter J. Bumke, Dersim’in tarihi hakkında araştırma yapmış ve 1974-78 tarihleri arasında Mazgirt’te bulunduğu süre içinde fotoğraf arşivi oluşturmuştur. Türk Kültürü ve Hacı Bektaşı Veli Araştırma Dergisi’nde Bumke’nin Dersim’e ait yazıları bulunmakta.

Orient İnstitut İstanbul, sosyal medya hesaplarında yaptığı duyuruda “Gezici sergi Alman bilim adamlarının fotoğraflarını gösteriyor: Kurt ve Ursula Reinhard, Dieter Christensen ve Peter J. Bumke. Araştırma gezileri onu Türkiye’nin doğusundaki sayısız köye götürdü ve burada sadece fotoğraf değil, aynı zamanda müzik kayıtları da yaptı.

Peter J. Bumke’nin “Mazgirt’te Köy Hayatı” isimli fotoğraf sergisi 3-30 Eylül tarihleri arasında Dersim Merkez’de olacaktır. Sergiyle birlikte panel ve müzik programı da bulunacak.

Organizatörler:
Orient Enstitüsü İstanbul
Max Weber Vakfı
Dersim Belediyesi
DFG Alman Araştırma Vakfı