Dersim’de Protesto: İşkenceye Hayır!

Dersim’de 11 Nisan 2022 tarihinde, polis karakolunda Doğukan Gül isimli gence yapılan işkenceyi protesto etmek için Dersim Emek ve Demokrasi Platformu sanat sokağında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında alkışlarla ve sloganlarla tepki gösteren halk ile birlikte HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, İnsan Hakları Derneği yöneticisi Gürbüz Solmaz, Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin ve Doğukan Gül’ün ailesi konuştu.

Açıklama başında konuşan İHD yöneticisi Gürbüz Solmaz, yaşanan hiçbir haksızlık ve hukuksuzluğa kayıtsız kalmayacaklarını dile getirdi. 

Olaydan sonra Doğukan Gül’ün derneğe başvurduğunu belirten Solmaz, “Yaşanan olayın içeriği ne olursa olsun, Doğukan Gül’e yönelik yapılan polis şiddetini burada bir kez daha sizler huzurunda kınamak istiyoruz. Gözaltına alınan vatandaşın uğradığı durum işkence, insanlık suçudur. Kolluk kuvveti kendi yargısıyla hareket etmemelidir. Bu ülkede adalet var, hukuk var, savcı var, hâkim var. Yapılan bu hukuksuzluğun sorumluların adalet önünde mutlaka hesap vermeli” dedi.

Baro Başkanı Kenan Çetin, baro olarak hem idari anlamda hem de adli anlamda soruşturmanın takipçisi olacaklarını belirtti.

Dersim’de bu olayın ilk olmadığını, başka şahıslar tarafından da telefonlar aldığını belirten Çetin, “Kimse burayı babasının çiftliği görmesin, kimse külhanbeyliğine soyunmasın. Gerçeği şeffaf şekilde açıklayın. İdari ve adli anlamda tahkikatı bütünleştirip ihmali ve kastı olan kamu görevlilerinin bir an önce açığa alınması gerekmektedir” dedi.

Doğukan Gül’ün ailesinden Mazlum Büyüktaş, valiliğin yaptığı açıklamada Doğukan’a değinilmediğini belirterek Tunceli Valiliğine seslendi: “Polisler suç işlemiştir.”

“Sadece kamu görevlilerinin bir kavgaya karıştığını, karakola gittiklerini, sonra hastaneye gittiklerini ve olayın bu kadar olduğunu söyleyen bir açıklama yapmış. Hiç Doğukan Gül’den bahsetmemiş. Buradan Tunceli Valisi’ne sesleniyorum; senin korumaların sana yalan söylemiştir. Çocuğu götürüyorlar, karakolda ölü diye bırakıyorlar, sonra hastaneye götürüp ‘Doğukan senden özür dileriz, biz seni yanlış getirdik’… Bu bir suçtur, bu polisler suç işlemiştir” dedi. 

“Kentte Çetevari Dolaşılıyor!”

Basın açıklamasının sonunda konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, kentte çetevari dolaşıldığına değindi. Yaptığı açıklamada “Bu faşizm ülkenin ve Kürdistan’ın her yerinde kadını katlediyor, doğayı katlediyor, emekçiyi katlediyor. Burda vali yok ki valiye seslenelim. Bu yaşananların direkt sorumlusu suç işleri bakanının kadrosu.Emniyet Müdürü’ne çağrıda bulunabiliriz, kendine ‘Güvenlik gücüyüm’ diyen kişilere çağrıda bulunabiliriz. Güvenlik güçleri; eğer kendinizi güvenlik gücü olarak görüyorsanız, sizin yanınızdaki bu çeteler kim? Nasıl müsaade ettiniz? Defalarca söyledik, kentte çetevari dolaşılıyor. Bir söz var, bu durumu anlatıyor; siz bir devletten adaleti, hukuku alırsanız orada devlet kalmaz, çete kalır. Şimdi ne hak ne hukuk ne de adalet kalmıştır, yalnızca sarayın çetesi kalmıştır” dedi.

Önlü Dersim esnafına da seslendi: “Bunlar müşteri değildir, bu çeteleri iş yerine sokmayın!”

“Esnafa çağrımızdır. Bu çeteleri iş yerinize sokmayın. Bunlar müşteri değildir bunlar insan değildir. Bir müşteri olarak kimse bunları dükkanına sokmamalıdır. Siz eğer hak, hukuk arayışını bu tür çetelere bırakırsanız bu halk tedbirini kendi alır. Güvenlik gücü çete gibi davranıyorsa başta gençliğimiz ve halkımız güvenliğini alacaktır” dedi.

Basın açıklaması alkışlar ve sloganlarla son buldu.