Dersim’de Tacizci Doktorun Göreve İadesi Protesto Edildi

Dersim Kadın Platformu hakkında 52 taciz dilekçesi olan İ.Hakim’in göreve iade edilmesini protesto etti.

Hakkında 52 taciz dilekçesi olan ve birçok taciz dilekçesi de işleme koyulmayan İ.Hakim adlı doktorun görevine iade edilmesine tepki gösteren Dersim Kadın Platformu üyeleri Pertek Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Tacizci doktor istemiyoruz” sloganlarını atıldığı açıklamaya SES Dersim Şubesi katıldı. Açıklamayı SES Dersim Şubesi Eş Başkanı Serap Kahraman okudu.  

 2015 yılında Pertek 70’inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başlayan İ. Hakîm çalıştığı süre boyunca hastalarını taciz etmekle gündeme geldiğini hatırlatan Kahraman, bu tacizlerin defalarca basın yolu ile kamuoyunda gündem olduğunu söyledi.

“En son olayda tacize uğrayan İki kadın hastanın savcılığa başvuru yapması neticesinde şahıs nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştır” diyen Kahraman, “05.06.2023 günü göreve başlatılan Hakim’in çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz ettiği bilinmektedir. 2008 yılında görev yaptığı İzmir’de 37 kadın hasta tarafından şikayet edilmiş, ancak adli soruşturma başlatılmadan sadece idari soruşturma yapılmış ve maaş kesim cezası verilmiştir. 24 Nisan 2008 günü İzmir İl sağlık müdürlüğüne verilen ifadeler raporlaştırılmış ancak Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmemiştir. İ.Hakîm ‘in o dönem ilişkisi olduğu FETÖ tarafından olayın üstünün kapatıldığı iddia edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Kadın Düşmanı Politikalar Bitene Kadar Takipçisi Olacağız”

2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi’nde acil serviste çalıştığı esnada taciz ettiği kadın hastaların yakınları tarafından dövülmüş ve Ovacık’a ardından da Hozat’a geçici görevle gönderildiğini söyleyen Kahraman, “Hozat’ta birçok kadın hastayı taciz etmiş, verilen 3 şikayet dilekçesi ise işleme konulmamıştır. Kadın hastaların ve yakınlarının tepkisine sessiz kalınmış ve sadece ihtar ve puan silme cezası verilmiştir.  Son olarak Pertek’te çalıştığı sırada taciz ettiği kadın hastaların şikayeti ile tekrar gündeme gelen İ.Hakim Asliye Ceza Mahkeme’sinin beraat kararı ve idarenin onayıyla Görevine başlaması halkta tepki ve endişeye yol açmıştır. Çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz eden ve hakkında toplam 52 şikayet bulunan bu kişinin göreve başlaması hele ki ödül gibi aynı hastanede göreve başlaması insanlık onuruna, kadın ve çocuk sağlık hakkına erişimine, fiziksel ve ruhsal sağlığa dönük bir baskılama ve görmezden gelmedir. Mesleğini kullanarak kadın hastaları taciz eden İ.Hakim 657 sayılı devlet memurları kanununun 125/E göre ihraç edilmeli ve yargılanmalıdır.  Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır. Bir kız kardeşimizin, bir kadın arkadaşımızın daha cinsel tacize maruz kalmasına tahammülümüz yok. Kadın düşmanı politikalar bitene, haklarımızı kazanana kadar mücadeleye devam edecek, bu durumun takipçisi olacağız” dedi.

Basın açıklaması sonrası Pertek ilce merkezine yürüyen kitle yürüyüş boyunca “Tacizci doktor istemiyoruz” sloganları attı. Slogan atan kitleye polis, slogan ve alkışla yürümemesi konusunda uyarılarda bulunarak saldırı tehdidinde bulundu.

Kaynak