Dersim’de Yaban Hayatına HES Tehdidi

HES projeleri bölgedeki yaban hayatı çeşitliliğini tehdit ediyor.

Halk TV Muhabiri Ferit Demir’in haberine göre, Munzur Vadisi milli parkı ile Pülümür Vadilerinde yapılmak istenen HES projeleri bölgedeki yaban hayatı çeşitliliğini tehdit ediyor. Yaban hayatının planlanan projelerle yok olma tehlikesi altında olduğunu söyleyen çevreciler baraj ve HES projelerinin tamamen iptal edilmesini istiyor.

Türkiye’de yaban hayatının en zengin olduğu illerden Dersim’de Doğa koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince Munzur ve Pülümür vadilerine yerleştirilen fotokapanlara çok sayıda yaban hayvanı takıldı. Fotokapanlara çengel boynuzlu dağ keçisi (şamua) bir vaşak ile iki büyük yavrusu, bir ayı ailesi, yaban kurtları ile yaban domuzlarının da yansıdığı görüldü.

Hayvanlar Yok Olma Tehlikesi Yaşayabilir

Munzur Vadisi milli parkı ile Pülümür Vadilerinde yıllardır yapılmak istenen HES ve barajlara karşı yöre halkının mücadelesi sürüyor. Bu bölgelerdeki yaban hayvanlarının barajların yapılmasıyla yok olma tehlikesi altında olduğunu belirten çevreciler, barajların doğal sit alanı ilan edilerek baraj ve HES projelerinin tamamen iptal edilmesini istiyor.

Munzur ve Pülümür Vadilerinde yapılmak istenen çok sayıda HES ve baraj projesi mahkemelerce iptal edilirken yenilerinin yapılmaması ve Dersim’deki yaban hayatı ile bitki florasının korunması için çevrecilerin mücadelesi devam ediyor.

Kaynak: Halk TV