Dersim’de Yöresel Yemek Yiyebileceğiniz 3 Kafe

Dersim’de yöresel yemek yiyebileceğiniz 3 kafeyi sizler için derledik. Sıralamanın işletmelerin niteliği ile bir ilgisi yoktur.

1-Jela Ma

Jela Ma yakın zamanda kadın dayanışmasıyla kurulmuş bir restorandır. Almanya’da yaşayan 5 Dersimli kadın, açtıkları kafeteryanın geliriyle hem kadınlara iş sağlıyor hem de öğrencilere ve sokak hayvanlarına yardım eli uzatıyor.

Kafe, Dersim Merkez’de bulunan Moğultay Mahallesi’nde, Sanat Sokağı’nda yer almakta. Dayanışmayla kurulan bu kafe, Dersim’de kasiyer, bulaşıkçı, aşçı, garson pozisyonunda 7 kadının iş hayatına atılmasına öncülük etti. Kafeteryanın camında bulunan “Bu projenin kalan gelirinin yüzde 5’i sokak hayvanlarına, yüzde 5’i ihtiyaç sahibine, yüzde 10’u öğrencilere destek olarak verilmektedir.” yazısı Dersim halkının dikkatini çekmekte.

Sırım, zerefet, patilla(gözleme), şir gibi Dersim’in yöresel yemeklerinin yanında tatlı ve börek çeşitleri ve günlük yemek de bulunmakta. Ayrıca yöresel yemeklerinde kendi süt ve süt ürünlerini kullanan Jela Ma, taze tereyağı, çökelek ve yoğurt satışı da yapmakta.

Sosyal medya hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

2-Zembul Yöresel

Bir kadın dayanışması örneğini de Zembul Yöreselde görebiliriz. 2019’da Dersim’de bir araya gelen işsiz 9 kadın, fabrikasyon ürün kullanmadan el emekleriyle ürettikleri ürünlerle yemekler hazırlıyor. Kooperatifleşen ve “Zembul Kadın Kooperatifi İşletmesi” adıyla kurulan  kafede, el emeğiyle üretilen ürünlerle yemekler hazırlıyor.

Kadınlar, kafenin imalathanesinde yufka yapıyor. Dersim yöresine ait zerfet, şiresor, şirekut, patila, yağlı ekmek yapan kadınlar, içli köfte, kavurma, gözleme, mantı, köfte gibi yiyecekleri menüde bulunduruyor. Kafe Dersim Merkez’de Moğultay Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde, Dersim Belediyesi Halk Mutfak yanında.

Sosyal medya hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

3-Kültür Köy

Açılışı biraz daha geçmişe dayanan Kültür Köy, Dersim ile özdeşleşmiş, turistlerin de bilerek geldiği ve dikkatini çeken bir kafe. Kalabalık gruplar ile oturabileceğiniz sedirli alanların da bulunduğu Kültür Köy, eskiden beri sırımı, patillası (gözleme), yağlı ekmeği ile meşhur. Yanında demlik çayı ile keyif de yapabileceğiniz suya yakın, doğanın içinde bir kafe. Yaz mevsiminde çok ilgi gören Kültür Köy, geç saatlere kadar hizmet vermekte.

Dersim Merkez’de bulunan Mavi Köprü’den karşıya geçtikten sonra 20-25 metre yürüme mesafesinde bulunan kafenin yakınında çadır alanı, doğa oteli de bulunmakta.

Sosyal medya hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz.