Dersim’de Yurttaşlara Sürekli GBT Gerekçesi Nedir?

Dersim’de yurttaşların GBT uygulamasına maruz bırakılmasına dair soru önergesi veren HDP Milletvekili Alican Önlü, “kentte yaşayan herkesin artık ayakkabı numarasına kadar bilindiği bir yerde yurttaşlara sürekli GBT ve arama yapılmasının gerekçesi nedir?” dedi.

Dersim’de oluşturulan polis ve askeri noktalarda GBT uygulaması yapılmasına dair Meclis’e soru önergesi veren Halkların Demokratik Partisi Dersim Milletvekili Alican Önlü, “üfus sayısına oranla kolluk kuvvetleri sayısının en çok bulunduğu Dersim dört bir yanı kameralarla dolu, her tepesinde bir kalekolun ve karakolun bulunduğu, yasaklı bölgeleriyle tüm girişlerinin askerler tarafından kontrol altına alındığı adeta garnizona çevrilmiş bir kenttir. Kentte yapılmak istenen tüm hak arama mücadelelerinin Valilik kararıyla engellendiği Dersim’de halk üzerinde psikolojik şiddete ve işkenceye varan uygulamalar da rutine bağlanmıştır. Bu uygulamalardan biri de kontrol noktalarında yapılan aramalar ve GBT uygulamalarıdır. Kentte yaşayan herkesin ayakkabı numarasına kadar bilindiği gerçeği ortadayken kontrollerin bu kadar psikolojik şiddete ve eziyete varan düzeyde yapılması Dersim halkının tepkisine yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Yurttaşlar Hakaretlere Maruz Kalmaktadır”

Merkez ilçeden evine ya da evinden işine gitmek isteyen bir yurttaşın günde 5-6 kere GBT uygulamasına maruz bırakılmakta olduğunu söyleyen Önlü, “Yurttaşlar dakikalarca araçlarında bekletilmektedir. OHAL dönemini de aşan bu uygulamalarla karşı tepki koyan yurttaşlar ise tehdit edilmekte ve hakaretlere maruz bırakılmaktadır” dedi.

HDP’li Önlü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- “Dört bir yanı kameralarla izlenen, her tepesinde bir kulekol ve kalekolun bulunduğu, tüm girişlerinin askerlerle kontrol alındığı, kentte yaşayan herkesin artık ayakkabı numarasına kadar bilindiği bir yerde yurttaşlara sürekli GBT ve arama yapılmasının gerekçesi nedir?

2- Bu uygulamalarla Dersim halkına psikolojik bir şiddet mi uygulanmaktadır?

3- Dersim dışında başka hangi kentlerde yurttaşlara günde 5-6 kere GBT yapılmaktadır?

4- Son 1 yıl içerisinde Dersim’de kaç GBT ve arama uygulaması yapılmıştır? Bu uygulamanın nüfusa oranı Türkiye genelinde kaçtır?

5- Dersim’de toplamda kaç arama ve kontrol noktası bulunmaktadır?

6- Arama ve kontrol noktaları sayısının nüfusa oranı düşünüldüğünde Dersim, Türkiye genelinde kaçıncı sıradadır?”

Kaynak: Gazete Perperik