Dersim’den Cumartesi Annelerine Destek

İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi, 961 haftadır Galatasaray Meydanında kayıpların akıbetini soran Cumartesi Annelerine destek eylemi gerçekleştirdi. 

İHD Dersim Şubesi, 961 hafta boyunca kayıpların akıbetini sorma adına bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanlarına destek vermek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gazete Perperik’in haberine göre, Sanat Sokağı’nda siyasi parti ve kurum temsilcileri, Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu ile çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı okuyan İHD Dersim Şube Yöneticisi Nilüfer Aktağ, “25 Ağustos 2018 tarihinden bu yana bu özgürlüğümüzü kullanmamız, mülki amirlerin yasaklama kararları ve kolluğun hukuk dışı şiddeti ile engelleniyor. Üstelik bu engelleme, hak ihlali olduğuna dair iki Anayasa Mahkemesi kararı olmasına rağmen devam ediyor. Beyoğlu Kaymakamı kendisini Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin ve Anayasa’nın üzerinde konumlandırmaya devam ediyor. Hiç şüphe yok ki, bu hukuk dışı, etik dışı uygulama yalnız İstanbul Valisinin, İçişleri Bakanının değil, Cumhurbaşkanının da onayı ile gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

“28 Yılla Sınanmış Kararlılığımızla Söylüyoruz”

Hukuka aykırı fillerini örtbas etmek için adeta bir koruma kalkanı yaratan sistem, sorularına cevap vermek ve hesap verebilirliği sağlamak yerine haksız, mesnetsiz ithamlarla bizi suçluyor diyen İHD Şube Yöneticisi Aktağ, şunları kaydetti:

“Bizi bütün hukuki güvencelerimizden yoksun bırakmak istiyorlar. 28 yılla sınanmış kararlılığımızla söylüyoruz: Tüm engellemeleriniz boşuna, gözaltında kaybedilen sevdiklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun ‘çiçeklerle donatacağımız bir mezar’ düşümüzden vazgeçmeyeceğiz. 27 yıl önce bugün Hakkari’nin Otluca köyüne yapılan askeri operasyonda gözaltına alınarak kaybedilen Ahmet Bozkır, Süleyman Tekin, Selahattin Aşkan, Lokman Kaya, Halit Ertuş’u ve tüm kayıplarımızı unutmayacağız.”

‘AYM kararı uygulansın, Galatasaray ablukası kaldırılsın’ pankartının açıldığı açıklama, beş dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.