Dersim’e 1976 Kışı Geliyor

Temmuz ayında başlayan sıcak hava dalgası tüm yurdu etkisi altına almayı sürdürüyor. Hava sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıkarken, birçok kentten sıcaklık rekorları da gelmeye devam ediyor. Vatandaş ise, ‘Sıcaklar ne zaman düşecek? Bu yıl kış nasıl geçecek?’ sorularına yanıt ararken, uzman isimden kış ayıyla ilgili ilk uyarı geldi. İşte, bu kış kar yağışına doyacak illerimiz…

Ağustos ayının ilk haftasından itibaren tüm yurdu etkisi altına alan El Nino ve Eyyam-ı Bahur sıcak hava dalgaları hala ülkeyi terk etmezken, bazı bölgelerde termometreler 40-45 dereceleri gördü.

Artan sıcaklıklardan bunalan vatandaşlar sıcaklıkların ne zaman düşeceğini merak ederken, kış mevsiminin nasıl geçeceği de belli oldu. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bu kış en çok kar yağışı alacak illeri açıkladı.

Dersim’e 1976 Kışı Geri mi Geliyor

Geçtiğimiz günlerde El-Nino’nun etkisini sonbahar ve kış ayında da göstereceğini ifade eden Kerem Ökten, bol yağışlara hazır olun demişti. Ökten, bugün yaptığı paylaşımla adeta bu sözlerini destekleyerek kar yağışı rekorlarının kırılacağını duyurdu.

Dersim’de 1976 yılında yağan kar 285 cm ile rekor kırmıştı. Bu rekoru önümüzdeki kış geçebileceği düşünülüyor.

Kaynak