Dersimli Belçika Bakanı’ndan “Çifte Vatandaşlık Kaldırılsın” Çağrısı

Dersim’li Belçika Bakanı Zuhal Demir, çifte vatandaşlığın ya da oy kullanma hakkının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Belçika’da Flaman Bölge Hükümeti Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Dersim’li Zuhal Demir, çifte vatandaşlığın ya da oy kullanma hakkının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Milliyetçi muhafazakâr Flaman N-VA Partisi üyesi Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Erdoğan , Flaman bölgesinde Türkiye’de olduğundan çok daha popüler. Yüzde 72 oranında oy aldı. Avrupalı Türkler bir nevi seçim dopingi yapıyor. Türklerin Flaman bölgesinde beyin yıkamasını durdurmanın tek yolu, Erdoğan’a oy vermeyi imkansız kılmaktır” dedi. 

“Oy Hakkı Tanımayan Sembolik Bir Forma İndirgensin”

T24’ün haberine göre, Demir, “çifte vatandaşlığı kaldırma veya oy hakkı tanımayan sembolik bir forma indirgeme” çağrısında bulundu.

Belçika, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’ye en çok oyun çıktığı Avrupa ülkesi olmuştu. Belçika basını, Demir’in çağrısını, “Erdoğan’ın Belçika’daki popülaritesi, N-VA’nın çifte vatandaşlığı kaldırma çağrısını tetikledi” başlığıyla gördü.

Dersimli, Belçika doğumlu Demir, 2016’da da çifte vatandaşlığa karşı olduğu sözleriyle gündeme gelmişti. Demir, 2017’de Türk vatandaşlığından çıkmıştı.