Dersimli Kadının Çığlığı: “Maden İnsanları Öldürüyor, Kendi Çıkarlarınız İçin Bizi Yok Etmeyin”

Dersim’de hayata geçirilen ve büyük tahribata yol açan baraj projeleri, kum ve taş ocaklarının ardından bölgede bulunan altın ve krom ocaklarının hayata geçirilmesi nedeniyle Dersimliler tedirginlik yaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Dersim-Erzincan sınırında bulunan Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’ni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., maden sahasında siyanür sızıntısının ortaya çıkması ile yurttaşlarda korku başladı.

1993-94 yılında köylerin boşaltılmasının ardından en fazla zarar gören Ovacık ilçesine bağlı Cevizlidere köylüleri, köylerinde tespit edilen altın ocağının hayata geçirilmesi halinde bölgenin biteceğini belirtiyor.

Yeraltı kaynakları bakımından en fazla çeşitliğe ve zenginliğe sahip olan Yukarı Fırat havzasında bulunan Dersim’de her geçen gün yeni maden sahaları açılıyor. 145 maden projesinin bulunduğu Dersim’de, 6 saha daha maden sahası ilan edilmiş durumda.

2000 yılında altın şirketleri tarafından başlatılan sondaj ve arama çalışmaları bölgede yaşayan yurttaşları tedirgin ediyor.

“ÜÇ KURUŞ İÇİN BURAYI NİYE YOK ETSİNLER”

Cevizlidere (Merxo) Köyünde yaşayan Hanım Keser de bu duruma karşı çağrı yaptı;

‘Pirler, rayberler, mürşitler, ziyaretler, burada inancımız var. Burada neden maden arasınlar. Bize maden gerekmiyor. Kendi çıkarlarınız için bizi yok etmeyin. Allahtan korkun. Üç kuruş için burayı niye yok etsinler? Munzur yok olur, suyumuz yok olur.’

Kaynak: GAZETE PERPERİK