Dersimli Ressam Mustafa Düzgün’ün Son Sergisi İstanbul’da

Dersimli ressam Mustafa Düzgün, 33 resimden oluşan ‘Doğadan Kesitler’ adlı son sergisini İstanbul’da açtı. Sergi, 14 Nisan’a kadar açık olacak.

50 yılı aşkın süredir hayatını sanata adayan Dersimli ressam Mustafa Düzgün, 40’ıncı sergisini 26 Mart’ta İstanbul-Cağaloğlu’nda bulunan Bağımsız Sanat Vakfı’nda açtı.

‘Doğadan Kesitler’ adını taşıyan sergide ‘Savaş ve Göçmenlik’, ‘Kadına Yönelik Şiddet’ ve ‘Diken ve Çiçek’ serileri bulunuyor işleniyor.

“11 yaşıma kadar tek Türkçe kelime bilmiyordum”

Sergisi ve hayatına ilişkin Rûdaw’a konuşan Düzgün şunları kaydetti:

“Ben 11 yaşına kadar okula gitmeyen bir kişiydim ve Türkçe de bilmiyordum. Köyde Zazaca konuşurdum. Zazaca dışında da tek kelime Türkçe bilmeyen bir köy çocuğuydum. Dersim Öğretmen Okulu’nda Aydemir Atalay adında bir öğretmen sayesinde resme yöneldim.”

“Hayatıma dokunmayan hiçbir şeyi çalışmam”

74 yaşındaki ressam bugüne kadar tecrübelerini resmine aktardığını belirterek şöyle konuştu:

“Resimlerimde hayatımla ilgisi olmayan, hayatıma dokunmayan hiçbir şeyi çalışmam. Bir gazeteyi okuyorum, etkileniyorum, kadına şiddeti anlatıyorum. ‘Dikenler ve Çiçekler’ adlı serimi ‘Ötekiyi yaratmayalım, doğa iç içedir’ temasıyla yaptım. Dersim’le ilgili bir sergi değil, 10 sergi de açsam yine de sanırım azdır. Alabildiğine zengindir. Okudum, heyecan duydum. ‘Bu resim yapılmalı’ dedim. Resmi yaparken duygulandım, ağladım.”

Sergi, 14 Nisan’a kadar görülebilecek.

Rûdaw