Dersimli Sanatçıya Sosyal Medya Cezası: Almanya’ya Dönemedi

Dersimli sanatçı Ali Baran’a sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle ceza verildi.

lmanya’da yaşayan ve albüm çalışması için geldiği İstanbul’da, 8 Mart günü Sabiha Gökçen Havaalanı’nda gözaltına alınan ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakılan sanatçı Ali Baran’a sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle yargılandığı İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Ali Baran 2022 yazında başladığı albümü tamamlamak amacıyla 8 Mart’ta geldiği İstanbul’dan kendisine yurt dışı yasağı getirildiği için ayrılamıyor. Elazığ Cumhuriyet Savcılığı ise Baran hakkında tutuklama kararı çıkardı.

PİRHA‘nın haberine göre, Sanatçı Ali Baran, “Ben 8 Mart’ta albüm için Türkiye’ye gelmiştim. Sınırda beni yakaladılar. Elazığ Cumhuriyet Savcılığı hakkımda tutuklama kararı çıkarmış. Ben 1982’de vatandaşlıktan atıldım. Alman vatandaşı oldum. Ben kendimi Alman vatandaşı olarak biliyordum. Burada tekrar Türk vatandaşlığım canlandırıldığı için bir Türk olarak yargılanıyorum. Almanlar da bir şey yapamıyor.”

1.5 Milyon TL Teminat

Ben de yurtdışı yasağımı kaldırın öyle mahkemeye geleyim. Kaldıramıyorsanız da teminat vereyim dedim. İstedikleri teminat 1.5 milyon TL. Ben iki hafta içinde 1.5 TL’yi nereden bulayım? Ben burada kaldım yurtdışına da gidemiyorum. Müzikle geçinen bir insanım, nasıl bu parayı bulacağım? Konser yapamadım ki parayı vereyim. Adamlar anlamıyorlar. Param yok. Bu mahkemeye itiraz hakkımız var ancak mahkeme 2 sene de sürebilir. Ben 2 sene boyunca burada mı kalayım? Benim evim, yaşantım orada ben bir sanatçıyım. Kanada, Rusya, Amerika’ya gitmiş, konser yapmış tanınan bir sanatçıyım. Buradaki kafe ve barlarda çalamam. Ben hayatımı nasıl sürdüreceğim? Ailem Almanya’da, kızımın 19 Mayıs’ta düğünü var. Hayatımızı bize zindan ettiler. Ben devlet sanatçısı değilim, milyoner de değilim. Albüm de yarım kaldı, çıkaramadım.”