Deşt Toprak İşgali Belgeseli Gala Yaptı

1979 yılında Dersim’in Geyiksuyu (Deşt) bölgesinde gerçekleştirilen kitlesel toprak işgali ve kamulaştırma eylemini konu alan “TOHUM – Deşt Toprak İşgali” isimli belgesel gala gösterimi yaptı.

1979 yılının 31 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Dersim’in Geyiksuyu (Deşt) bölgesinde halkın kitlesel katılımıyla toprak işgali ve kamulaştırma eylemi gerçekleştirilmişti.

Gazete Perperik’in haberine göre, Binlerce kişinin katıldığı kamulaştırma eylemi, devletin el koyduğu toprakların halka dağıtılmasını amaçlıyordu. Deşt’te bulunan binlerce metrekarelik düz ova kamulaştırılarak halka dağıtılmıştı. 12 Eylül geldiğinde ise tank ve panzerlerle tarlaya giren asker, arpa ekilen tarlayı yok etmişti.

99 kişinin yargılandığı Deşt davasında, kamulaştırma eylemine katılanlara TKP/ML üyeliği suçlaması, görevli memura mukavemet suçlaması ve gasp suçlaması yöneltilmişti. Deşt Toprak İşgali sürecinde yaşananlar Dersim’in sözlü ve kültürel hafızasında önemli bir yer tutuyor. Bu bakımdan söz konusu belgesel o dönem yaşanan süreç açısından günümüze önemli veriler aktarıyor.

Gala Gösterimi Yaptı

Toprak işgaline katılan tanıkların bire bir anlatımıyla çekilen belgesel gala gösterimi yaptı. Gösterime SMF’li Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı. Gösterim sonrası yapılan konuşmalarda belgeselin önemli bir hafızaya sahip olduğu, 79 dönemindeki kolektif üretimin ve dayanışma ruhunun iyi bir şekilde yansıtıldığı ifade edildi.

Belgesel hakkında bilgi veren gazeteci Caner Aktan, dönemin tanıklarının çoğunun hayatını kaybettiğini yada yurt dışında olduğunu belirtti. Kendisinin de yurt dışı çıkış yasağı olduğunu ifade eden Aktan, “Yurt dışında çeşitli ülkelerde gösterimler yapılacak. Bu süreci şu anda planlıyoruz” dedi.