Doğasever Akademisyen Dersim Dağlarında Bitkileri Araştırıyor

Konya’da yaşayan Doç. Dr. Metin Armağan, yılın belirli zamanlarında Dersim’deki dağlarda endemik bitki türlerini araştırıyor.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Armağan, Türkiye’nin birçok ilini gezdi. Dersim’deki endemik bitki türlerini kayıt altına almak için sekiz yıldır saha araştırması yürütüyor. Birçok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Dersim dağlarında araştırmalar yapıyor.

“Bir Gün Gelip Burayı Çalışmalıyım”

Munzur, Mercan ve Pülümür yaylalarını dolaşan Metin Armağan, bitkileri fotoğraflayıp her bitkinin örneğini alıyor. Endemik tür olup olmadığını araştırıyor.

TÜBİTAK’ın desteklediği birkaç proje çerçevesinde Türkiye’nin çeşitli illerinde ekip olarak araştırma yapan Armağan, ilk olarak 2011’de Ovacık ilçesine gittiği Dersim’le ilgili şunları söyledi: “O gün kendime, ‘Bir gün gelip burayı çalışmalıyım’ dedim. Çünkü buradaki bitki çeşitliliği çok hoşuma gitmişti. Burada 2014 yılında biyolojik çeşitlilik çalışması yapıldı ve bana buranın çiçek ve bitkilerini araştırma teklifinde bulundular. Ben de bu teklifi seve seve kabul ettim.”

Ayağınızı Bastığınız 5 Bitkiden 1’i Endemik”

”Ayağınızı bastığınız her beş bitkiden bir tanesi büyük olasılıkla endemik tür oluyor. Çalışmalarımda sayıdan çok nitelik önemli çünkü endemik türlerin kaçını insanlara tanıtabildik, gösterebildik, turizmini yapabildik ve koruyabildik bunu önemsiyorum.Farklı bitkiler gördüğümde çok mutlu oluyorum. Aslında zenginliğimiz toprağın üstünde, altında değil. Bunun farkına varmamız lazım ve o yüzden bitkilerle bir arada yaşarken gözlerimi ve kalbimi doyuruyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak