Düzgün Baba Cemevi’nde Yaşanan Olayda, Cafer Solgun’a Açılan Davanın Duruşması Nazımiye’de Gerçekleşti

Nazımiye eski Kaymakamı Uğur Tutkan’a sosyal medyada yazıklarından ötürü Yazar Cafer Solgun’a açılan hakaret davası Nazımiye’de gerçekleşti.

Nazımiye eski Kaymakamı Uğur Tutkan’ın, Düzgün Baba Cemevi bahçesinde silahlı kişilerle fotoğraf çektirmesinin ardından sosyal medya üzerinden tartışmalar başlamıştı. Tutkan Cemevi başkanı ve yönetimini tehdit ederek “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak para toplayıp, topladığı paraları da usulsüz, kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekânı dışında yani amaç dışı harcayacaksın, sonra da cemevlerimizi biz ticarethane göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” ifadelerini kullanmıştı. 

İlk Duruşma Gerçekleşti

Dersimli Araştırmacı yazar Cafer solgun “Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan Düzgün Baba Cemevi’ni silahlı kişilerle adeta basıp cemevi yöneticilerini ‘Size devletin gücünü göstereceğiz” diye tehdit etmiş, gazetecilere bu pozu vermiş. Bu zorba, saygısız, haddini aşmış memur derhal görevinden alınmalıdır” paylaşımı ile eleştirmişti.

Tutkan’ın şikayeti üzerine Solgun’un “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Nazımiye Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.Dayanışma amaçlı duruşmaya Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Metin Kahraman, Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek ve Cemevi yönetimi ayrıca çok sayıda basın mensubu katıldı.

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmaya sınırlı sayıda gözlemci alındı. Mahkeme 23 Şubat 2023’ e ertelendi.