Engin Eroğlu’nun Davasının 10.Duruşması Görüldü

15 Haziran 2019'da Dersim’in Ovacık ilçesinde, otobüs çarpması sonucu Munzur'a düşerek kaybolan 28 yaşındaki Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davanın 10.duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ailesinin de katılımıyla görüldü.

15 Haziran 2019’da Dersim’in Ovacık ilçesinde, otobüs çarpması sonucu Munzur’a düşerek kaybolan 28 yaşındaki Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davanın 10.duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ailesinin de katılımıyla görüldü.

15 Haziran 2019’da Dersim’in Ovacık ilçesinde yaşayan Engin Eroğlu’nun hayvanlarını otlatmak için yolda yürüdüğü esnada otobüs çarpması sonucu Munzur’a düşerek kaybolmuştu. 28 yaşındaki Eroğlu, Dersim halkının, AFAD’ın ve UMKE’nin yoğun arama çalışmaların 19. gününde Engin Erdoğlu’nun cansız bedenine ulaşılmıştı.

Ölümüne ilişkin görülen davanın 10.duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ailesinin de katılımıyla görüldü. Eroğlu’nun ailesi, avukatlarının katıldığı davaya, tutuksuz sanıklar E.S ile M.İ ise SEGBİS ile katılım sağladı.

Dava Ertelendi

Duruşma 4 Ekim Salı gününe ertelendi. Karar duruşmasına sanıklardan E.S’nin avukatı mazeret sunduğu için karar verilemedi.

“Dayanacak Gücümüz Yok!”

Görülen duruşmada sanıklar E.S ile M.İ beraatlarını talep ederken duruşmada söz alan Anne Gülizar Eroğlu “Biz mağduruz bir damla su içiyoruz, boğazımızda kaldı. Dayanacak gücüm yok ben 10 günde bir hastaneye kaldırılıyorum. Adalet istiyorum” derken Baba Ali İbrahim Eroğlu ise “Ölen sadece bizim değil, sizin de çocuğunuzdur. Sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz” talebinde bulundu. 

Sanıklar Tam Kusurludur

Avukatları ise şu cümlelere yer verdi: “Yapılan keşifte de görüldü ki otobüsün çarpan kapağı kapatılmamıştır. Oraya gelene kadar başka şeylere de çarpmıştır. Sanıklar tam kusurludur. Sanıkların hükümle tutuklanmasını talep ediyoruz. Hastaneyi sanık kardeşine aratarak Ovacık’tan bir ölü ya da yaralı olup olmadığı sorulmuş. Birine çarptıkları kesindir. Tanık, araç hareket etmeden önce sanıkların kapak meselesini konuştuğunu söylemiştir. Yine tanıklar aracın çok hızlı ilerlediğini söylemiştir. Aracın bir insana çarptığını sanıklar biliyordu. Aracı durdurup o kapağı kapatıp kapatmadıklarını sormuşlardır. Bunlar kamera kaydına yansımıştır. Bu fark edilip hızlıca kaçılmıştır. İddia makamı suçu değerlendirirken taksirle olmuş gibi değerlendirmiş ancak burada kasta giden açık bir ihmal var. Bu basit bir trafik kazası değil. Bozuk ve sürekli açılan bir kapağın neye sebebiyet vereceğini sanıklar bilebilir durumdadır”

Kaynak