Erdoğan’ın Cemevi Ziyareti Öncesi Kaldırılan Tablolar Tekrar Asıldı

Erdoğan’ın Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyareti öncesinde duvardan indirilen Hacı Bektaş-i Veli ve Hz. Ali’nin fotoğrafı ziyaretin ardından cemevinin duvarına yeniden asıldı.

Erdoğan, Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’nde dün muharrem ayı iftarına katılarak Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Erdoğan’ın ziyaretinden önce cemevinin duvarına asılı bazı görsellerin değiştirilip yerlerine başka görsellerin asılması tepki çekmişti.

ANKA’nın aktardığı bilgiye göre, Erdoğan’ın ziyaretinden duvara asılan görseller bugün kaldırıldı ve Hacı Bektaş-i Veli ile Hz. Ali’yi tasvir eden görseller eski yerlerine tekrar asıldı.

Hüseyin Gazi Cem Evi Derneği Başkan Yardımcısı Konuştu

Hüseyin Gazi Cemevi, Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı ile Hüseyin Gazi Derneği tarafından yönetiliyor. 

Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan iki aydır cemevinin Mamak Belediyesi tarafından tadilata alındığını belirterek ‘Atatürk, Hacı Bektaş ve Hz. Ali’nin portreleri vardı. Erdoğan’ın oturduğu postun arkasında büyük bir Hacı Bektaş posteri ve geyik başı vardı. Şu an onların birkaç tanesi sol tarafa alınmış. Bir, iki tanesinin de tadilat nedeniyle kaldırıldığı söyleniyor. Şöyle bir şey var. Bu cemevi görüntüsü bizi rahatsız ediyor. Bu akşam arkadaşlarımız ile oraya gidip eski haline getireceğiz. Çünkü bizim cemevlerimizde Hacı Bektaşsız, Hz. Alisiz ve Atatürksüz bir görüntü olamaz. Bunu hiçbir Alevi toplumu da kabul etmez’ demişti.