Et ve Süt Ürünlerine Zam Yolda: Yüzde Kaç Bekleniyor?

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Genel Başkanı Sencer Solakoğlu, artan maliyetler nedeniyle ekim ve kasımda et ve süt ürünlerine en az yüzde 30-35 oranında zam geleceğini söyledi.

Et ve süt ürünlerinde artan üretim maliyetleri nedeniyle önümüzdeki 1,5 ayda yoğun zamlar yaşanacağını söyleyen TÜSEDAD Genel Başkanı Sencer Solakoğlu, “Üreticinin fiyatını düşük tutarak enflasyonu düşüreceklerine inanıyorlar, bu çok yanlış. Maliyetler her geçen gün artıyor. Ekim-kasım ayında hem ete hem süte en az yüzde 30-35 zam gelecek. Fiyatlar çok daha fahiş yerlere gidebilir” dedi.

Cumhuriyet’e Solakoğlu, “Biz bu işi artık yapmayacağız diyenlerin sayısı hızla artıyor. Devlet diyor ki siz üretmeyin biz ithal ederiz. Bu yanlış politikalar devam ettikçe işi bırakan sayısı da artacak. Şu anda mevcutta kemikli etin kilosu 90 lira, bunun en az 120 liraya çıkması lazım ki kafa kafaya gitsin. İthalatı yapan insanlar da fiyatların artacağını öngördükleri için bu hayvanları satın alıyorlar. Yüzde 30-35 zam 1,5 ay içinde kapıyı çalacakdiye konuştu.

“Taklit Ürün Artacak”

“Son bir ayda yem maliyeti yüzde 10 arttı. Bir kilo yemin fiyatı 7.60 liraya dayandı. Üreticinin tek maliyeti yem değil. Mazota da zam geldi ve gelmeye devam ediyor. Elektriğe de, işçiye de, nakliyeye de, ilaca da herşey zamlanıyor.

Fakirleşmeye devam ediyoruz. Temel gıda haricindeki ürünlere talep düşmeye devam edecek. Taklit ürünlerin miktarı artacak. Denetimler artırılmalı. Hepimiz daha az protein daha az temel gıda tüketeceğiz. Yurttaş daha fazla makarnaya yönelecek.”