Fatih Maçoğlu Malatya’da Nohut Hasadında

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Malatya’nın Hekimhan’a bağlı Hasançelebi Mahallesi’nde nohut hasadına katıldı.

Hanyolu Doğa ve Kültür Varlıkları Koruma Platformu kurucu üyelerinden Hasançelebi ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği (HAS DER) çağrısıyla Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ve Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun Malatya’nın Hekimhan’a bağlı Hasançelebi Mahallesi’nde hasada katıldı.

Hanyolu Doğa ve Kültür Varlıkları Koruma Platformu kurucu üyelerinden Hasançelebi ve Çevre Köyleri Ovacık Doğal Kooperatifi üretim çalışmalarını örnek alarak geçen yıl arpa, bu yıl ise nohut ekerek elde edilen geliri üniversitede okuyan öğrencilere burs olarak verdi.  

Bu yıl Hekimhan’da yapılan hasada katılan Başkan Maçoğlu, “Pülümür belediye başkanıyla beraber buradayız. Yapılan bu etkinlik bizim için önemli. Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı alanlarında bu üretimi güçlendiren destekleyen kurumların, kooperatiflerin, derneklerin olması bizim için çok değerli. Türkiye’nin neresinde olursa olsun oraya gitmeye ve üretime destek olmaya çalışıyoruz. İyi beslenmek, toprağı korumak, suyu korumak, iklimi korumak bütün bunlar çok önemli” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

Bu topraklara sahip çıkmamız, bu topraklar üzerindeki talanı ret etmemiz lazım. Türkiye de farklı belediyelerde de bu işler başladı. Bunlar önemli şeyler. Sadece insan merkezli politikalarla oraya talan eden bir anlayışa evrilmemiz lazım. Toprağı ve suyu kaybediyoruz.  Bunları kaybettiğimizde hayatımızı kaybediyoruz.  Bu anlamıyla burada ortak üretim yapan, bu emeğe katkı sunan, eli toprağa değen herkese teşekkür ediyorum