FEDAŞ İşçileri: Birlikte Mücadele Edersek Kazanırız

İnsanca bir ücret ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle başlattıkları direnişin 27. gününde olan FEDAŞ işçileri Dersim Sanat Sokağı’nda halkla buluştu. Burada yapılan açıklamada, “Herkesi hakkını aramaya ve direnen işçilerle her zamankinden daha fazla dayanışmaya davet ediyoruz. FEDAŞ işçisi kazanırsa bu halk kazanacak” denildi.

FEDAŞ işçileri İnsanca bir ücret ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle başlattıkları direnişin 27. Gününde Dersim Sanat Sokağı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Dersim Belediye Başka Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye çalışanları ve Dersimli sanatçılar destek verdi.

FEDAŞ işçileri adına basın açıklamasını Şahin Özmen okudu.

Açıklamada, direnişte olan işçilere selam yollayan FEDAŞ işçileri, “Bugünkü basın açıklamamıza başlamadan önce direnişimizin 27. Gününde, Agrobay’a direnen inatçı sera işçilerine, Başpınar’da mücadele büyüten tekstil işçilerine, her türlü engellemeye rağmen yılmayan Trendyol Depo işçilerine, Doruk Madencilik’te yeraltında açlık grevi yapan madencilere, günlerdir sarı sendikaya taslak nerede diye soran metal işçilerine, Sputnik grevcilerine ve son olarak sokaklarda her fırsatta sesini yükselten özel sektör öğretmenlerine selamlarımızı yolluyoruz!” ifadelerini kullandı.

Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve insanca bir ücret talebiyle başlattıkları eylemin 1 ayının bitmesine birkaç gün kaldığı belirtilen açıklamada, “Biz 1 aydır hakkımızı ararken sesimizi duyurmak için bu sokağa 4.’ye geliyoruz. Emin olun Fırat Aksa yöneticilerine buraya geldiğimizden daha fazla gitmiş taleplerimizi iletmişizdir. Ama gelgelelim ki bugün yine buradayız. İl müdürüne gidiyoruz müdür çözüm bende değil diyor, bölge müdürüne gidiyoruz sorunlarınızı yok yarın yok öbür gün ileteceğiz diyor. Televizyon kanalları, sosyal medya, bu kentin sokakları, 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’ndeki enerji işçileri bizi duydu. Ama daha sesimizi bir türlü sorunu çözecek olanlara duyuramadık. Daha duyurmak için ne yapmamız gerek diye düşünürken Bölge müdürüyle görüşmeden dönüş yolundayken 17 arkadaşımız yalan ifadelerle işten çıkarıldı” ifadelerine yer verildi.

‘Asla geri dönmeyeceğiz!’

Fırat Aksa yöneticilerinin çözümü işçileri atmakta bulduğu ifade edilen açıklamada, “İşçilerinin üzerine araç sürerek ezmeye çalışan müdür yardımcısı Mehmet Ertekin işine devam ederken arkadaşlarını korumak için müdahale eden işçiler tazminatsız işten çıkarıldı. Hiç pişman değiliz. Biz bu yola hep beraber çıktık. Asla da geri dönmeyeceğiz İlk önce halkı mağdur edip bizimle karşı karşıya getirmek istediler başaramadılar. Tebligatlar yolladılar yılmadık, en son arkadaşlarımızı işten attılar sinmedik. Bundan sonra daha da yan yana daha da dik duracağız. Burdan duymuyorsanız Kazancı Holding’e de gideceğiz. Madem müdür bu kadar vasıfsız yöneticiler bu kadar yetkisiz biz muhataplarımızı bulana kadar gideceğiz” denildi.

‘FEDAŞ işçisi kazanırsa halk kazanacak’

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi;

Halkın her ay yüksek faturalarla cebini yakan, bu ekonomik krizde kendi işçilerini işten atan bu şirkete karşı beraber mücadele edersek kazanacağız. Bizi kurtaracak olan dayanışmamızdır. Halkımızdan tek isteğimiz bu süreçte Aksa’nın yalanlarına inanmayarak tepkilerini göstermeleridir. Hakları olan enerjiyi fahiş fiyatlara alırken şimdi de kesintiler yüzünden hepimiz sorunlar yaşıyoruz. Bunun sorumlusu biz işçiler değil Fırat Aksa Tunceli İl Müdürlüğünden başlayarak en üst yönetici kademesine kadar o koltuklarda oturanlardır. Günü geldiğinde o faturayı bize kestirenler o enerjiyi sıkıntısız bir şekilde insanlara sağlamak zorundadır. Herkesi hakkını aramaya ve direnen işçilerle her zamankinden daha fazla dayanışmaya davet ediyoruz. FEDAŞ işçisi kazanırsa bu halk kazanacak!

Kaynak: Gazete Patika