FEDAŞ İşçileri Halk Buluşması ile Mücadelelerini Dersim Halkına Anlattı

FEDAŞ işçileri grevinin 17’nci gününde halk buluşması gerçekleştirdi.

Zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için iş yavaşlatma eylemi başlatan FEDAŞ işçileri grevinin 17’nci gününde Halk Buluşması gerçekleştirdi. Dersim’in ilçelerinden gelenlerin karşılanması ile konvoyla buluşma gerçekleşti. Yürüyüşte işçilerin talepleri, yaşadıkları zorluklar dile getirildi.

“Enerji İşçileri Ölmemek İçin Mücadele Veriyor!”

“Kent büyürken abone sayısı büyürken iş artarken işçi sayısı düşüyor. 8-9 kişinin yapması gereken işleri 3-4 işçi arkadaşın sırtına yükleniyor. Daha ayın 25’i olmamışken 5 işçi arkadaşımız iş cinayetinde hayatını kaybetti. Buradaki enerji işçileri ölmemek için mücadele ediyor. Buradaki halka hizmet sunabilmek adına direk tepelerine çıktıklarında akıllarında tek bir soru var: Acaba bugün ölecek miyim, çocuğumun yüzüne bakabilecek miyim? Kazancı Holding’e bağlı Çorum’da 25 yaşında gencecik bir enerji işçisi hayatını kaybetti. Budur bizi çalıştırdıkları düzen. Biz ölmemek için mücadele veriyoruz.”

Yapılan halk kürsüsünde işçiler ve SMF Temsilcisi Evrim Konak, YSP Dersim Milletvekili Ayten Kordu da söz aldı. Kordu konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “İşçi arkadaşlarımızın mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Başından beri yanlarındaydık, talepleri karşılanana kadar da sonuna kadar yanlarında olacağız. Burdan Kazancı Holding’e, AKSA’ya sesleniyoruz. İşçilerin taleplerini kabul edin. Her gün mesaj atarak halkı kandırmayın, manipüle etmeyin. Çünkü işçiler haklı, talepleri haklı. Kazanana kadar da tüm halk olarak yanlarında olacağız.

“Ekonomik Kriz Yok, Talan Var!”

“Ekonomik kriz diye bir şey yok, talan var, çırpma var, sömürü var, işçinin hakkını gasp etme var. Sermaye grupları bununla yaşıyorlar. Dolayısıyla biz işçilerin hakları konusunda sonuna kadar kent olarak, halk olarak yanlarında olacağız. Ve bütün kurumlarda, ilgili yerlerde bunları söylemeye devam edeceğiz. Dün de bölge müdürlüğü ile görüştük. Taleplerimizi ilettik. Diyalog yollarını kapattınız, iletişim yollarını kestiniz. Mesaj atıyorsunuz, diyalog var diyorsunuz, yalan söylüyorsunuz. Haklı talepler konusunda diyaloğa geçmelisiniz. Halkımız ve işçilerimiz mağdur olmamalıdır. Bu mücadele halk mücadelesidir. Bu mücadelenin sonuna kadar yanında olacağız, hep birlikte kazanacağız.”

Yürüyüşte sık sık “Direne Direne Direnişle Zafere, Direne Direne Kazanacağız, İş Emek Özgürlük!” sloganları atıldı.