FEDAŞ İşçileri Jandarma Baskısıyla Çalıştırıyor

Fırat Aksa yöneticileri Elazığ’dan işten atmakla tehdit ettikleri işçileri Ovacık’a getirdi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için çalışmak istemeyen işçiler jandarma baskısı ile çalışmaya zorlanıyor.

Sendika.org’un haberine göre, Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. (FEDAŞ) işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması talebiyle başlattıkları direniş 29. gününde devam ederken, çalışan sorunu eksiği gece vardiyasını iptal eden şirket, Elazığ’dan Ovacık’a işçi getirdi.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için çalışmak istemeyen işçiler jandarma baskısı ile çalışmaya zorlanıyor.

DİSK / Enerji-Sen’den yapılan açıklamada “Çalışırken ölmek istemiyoruz diyen Fırat Aksa işçileri 6331 sayılı yasaya göre işten kaçınma hakkını kullanıyor. Yasaları uygulaması gereken şirket yöneticileri çözümü başka illerden getirdi işçileri hiç bilmedikleri enerji hattında çalıştırmakta buldu. Bu uygulamayı kabul etmeyen enerji işçilerinin başında çok sayıda jandarma ekipleri işçileri zorlayarak trafolara mudahele ettiriyor. Oluşacak her türlü iş kazasının ve iş cinayetinin tek sorumlusu bu kararı verenler olacaktır” denildi.