Dersim’de FEDAŞ’ta 15 İşçi Daha İşten Atıldı!

Dersim’de 36 gündür hakları için direnen ve bugün patronla görüşme gerçekleştiren FEDAŞ işçilerinden 15’i işten çıkarıldı.

AKSA Holding’e bağlı Fırat Aksa Dağıtım Şirketinde (FEDAŞ) çalışan Dersim Enerji-Sen üyesi işçiler insanca yaşamaya yetecek ücret ve kölece çalışma koşullarının sona ermesi için 37 gündür Dersim’de direniyor.

13 Eylül günü patronların talebi üzerine sendika yöneticileriyle bir görüşme gerçekleşti. Olumlu adımların atıldığı görüşmenin üzerinden 24 saat geçmeden 15 işçi daha işten atıldı. Bir süre önce de olumlu gerçekleşen görüşmenin ardından 17 işçi işten çıkarılmıştı.

Çıkışların ardından enerji işçileri FEDAŞ önünde açıklama yaptı. Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, patrona seslendi. “Bize diyorsunuz ki siz bizimle görüşmek istemiyorsunuz, biz taleplerinizi değerlendiriyoruz. Ama siz sürekli maraz çıkarıyorsunuz, arıza çıkarıyorsunuz diyorsunuz” diyen Atsız, yaşanan son iki olayın TEDAŞ patronlarının sözüne ve samimiyetine güvenilmeyeceğini gösterdiğini kaydetti. Olumlu geçen iki görüşmenin sonucunda 32 işçinin işten atıldığını söyleyen Atsız, “Asıl haksızlığı yapan, asıl hukuksuzluğu tanımayan bu işi cendereye sürükleyen kim diye halkımıza bir kez daha soruyoruz. Ve buradan şunu ilan ediyoruz açık ve net bir biçimde. İlk gün yola çıktığımızda buradaki bütün arkadaşlarım, ilçelerdeki arkadaşlarım, kentin tamamındaki enerji işçileri birbirlerine söz verdi. Bir arkadaşımızın dahi başına bir iş gelirse burada çalışan 125 arkadaşımızın başına gelmiş dedik. 36. gün ayın şeyi söylüyoruz.

Atsız, şöyle devam etti: “Halkımızla birlikte bu mücadeleyi en ileriye nasıl taşıyacağımızı, örnekleriyle göreceksiniz. Halkımıza da sesleniyoruz yarın 17.30’da Sanat Sokağında buluşuyoruz. Bu saatten sonra mücadele katmerlenmiştir.

Kaynak: Gazete Patika