Gazeteci Caner Aktan’ın Gözaltına Alınması Dersim’de Protesto Edildi

6 Mayıs’ta Ankara merkezli operasyonda yapılan ev baskınlarında aralarında Yeni Dersim Gazetesi İmtiyaz Sahibi Caner Aktan’ın olduğu çok sayıda kişi ev baskınlarıyla gözaltına alınmıştı. Gazeteci Caner Aktan’ın gözaltına alınmasına ilişkin Sanat Sokağı’nda açıklama yapıldı. Açıklamaya, gazeteciler, Emek ve Özgürlük İttifakı, SMF Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı Dersim Sanat İnisiyatifi adına sanatçı Metin Kahraman okudu.

Nisan sonunda Diyarbakır’da düzenlenen bir operasyonla aralarında çok sayıda gazetecinin de bulunduğu 216 kişi hakkında soruşturma açılmış, bu kişiler arasından 4 gazeteci hakkında tutuklama kararı çıkartıldığını hatırlatan Kahraman, “Benzer bir operasyon Dersim’de de gerçekleştirilmiş, Dersim’de özellikle çevre mücadelesi, kültürel çalışmalar ve tarımsal kalkınmayla ilgili haberleriyle etkili bir gazetecilik çalışması yürüten arkadaşımız Caner Aktan, sözde bir siber saldırı suçlaması bağlamında gözaltına alınmıştır. Caner, madencilik karşıtı mücadeleden, yerel su hakkı direnişlerine, alternatif tarımsal üretim girişimlerinden, dağ keçilerinin korunmasına kadar Dersim’in değerlerini savunan tüm çabaları kayda geçirmekte ve gazetesi Yeni Dersim’in sosyal medya kanalında Türkiye’nin dört bir yanından, yurtdışına kadar duyurmaktaydı. Tam da etkili çalışmalarından dolayı, kirli bir saldırının hedefi olmuştur” dedi.

Gazeteciliğinin yanı sıra Dersim kültürünün kalıcılaşmasına dönük sözlü kültür çalışmalarını yıllardır verimli bir şekilde yürüten Caner, bu alanda onlarca belge filmin altında imzası olan bir kültür emekçisi olduğunu söyleyen Kahraman, “Büyük Maraş depremi sonrasında da Dersim Belediyesiyle birlikte Pazarcık’ta yardım ve kurtarma çalışmalarının bir aya yakın aktif bir parçası olan Caner, Dersim’in gündemini belirleyen tüm konularda ön saflarda doğru haberin okuyucularına ulaşması için mücadele vermektedir” diye konuştu.

Gazeteci Aktan’ın gözaltına alınmasını yaklaşan seçime dönük bir susturma operasyonu olduğunu kaydeden Kahraman, “Arkadaşımızın bir an evvel serbest bırakılmasını bekliyoruz. Özgür basına yapılan her saldırı haber alma hakkımıza yapılan bir saldırıdır. İktidarın bu baskılarına hep beraber dur demeliyiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamadan sonra konuşan gazeteci Hüseyin Yaşar Sezgin de, “Ankara ve İstanbul merkezli son süreçte yapılan soruşturmalarda çok sayıda gazeteci arkadaşımız gözaltına alındı. İşkence yapılarak, tutuklandılar. Mezopotamya Ajansı, JINNEWS, Yeni Demokrasi muhabirleri gözaltına alındı. Aynı zamanda Yeni Dersim muhabiri Caner Aktan da gözaltına alındı. Özgür Basın’ı susturabileceğini zannediyorlar. Seçim sürecinde bu baskıların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Özgür Basın susturulamaz. Gazetecilik suç değildir” şeklinde konuştu.