Gülistan Doku 1325 Gündür Kayıp

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. Gülistan Doku kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Diyarbakır’da yaşayan ailesi kızlarının kaybolduğu gün Dersim’e giderek kızları için kayıp başvurusunda bulundu. Bu ihbarın ardından arama çalışması başlatılsa da ihmaller ve cevaplanmayan sorular bugüne kadar uzandı.

Süreç Nasıl İlerledi?

İlk yapılan araştırmalarda Gülistan Doku’nun cep telefonunun, en son Dersim Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Gülistan Doku’nun son görüntüleri de viyadük üzerinden geçen bir aracın kameralarına yansıdı. Bölgede yapılan arama çalışmaları da yeterli düzeyde gerçekleştirilmedi. Polis sadece Gülistan Doku’nun ‘intihar etmiş’ olması üzerinde durdu.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, Gülistan Doku’nun telefon sinyalinin en son alındığı Sarı Saltuk viyadüğünü gören Munzur Üniversitesi’ne ait 2 güvenlik kamerası belirlendi. Ancak bu kameranın da bozuk olduğu söylendi. Gülistan Doku, kaybolmadan önce son görüştüğü kişi tespit edildi. Bu kişi eski erkek arkadaşı Zaynal Abarakov’du.  Gözaltına alındı; mahkemeye çıkarıldı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Dosyada tek şüpheli olarak bu isim yer aldı.

Gülistan Doku’nun ailesi ve avukatları, dosyada gerekli soruşturmanın yapılmadığını belirterek adalet taleplerini her fırsatta dile getirmeye devam etti. Aile tüm girişimlerine rağmen bir sonuç alamadı. Adalet Bakanlığı da ailenin randevu taleplerini “müsait olunmadığı” gerekçesi ile geri çevirdi. Bu durum dahi tek başına Gülistan Doku’nun fail ya da faillerinin korunduğu ihtimalini güçlendiriyor. Bakanlık önünde sesini duyurmaya çalışan aile, polisler tarafından engellendi. Ayrıca Meclis’te de verilen soru önergelerinde “Gülistan Doku nerede?” diye soruldu. Gülistan Doku’nun akıbetinin araştırılması için HDP’liler tarafından verilen önerge 23 Şubat 2022 tarihinde AKP oylarıyla reddedilirken AKP, baş şüpheli Zaynal Abarakov “sadece mesajlaştığı, olayın vuku bulmasıyla alakalı olarak bir bilgisinin olmadığı” sözleriyle savundu.

Ailesi, avukatları, kadınlar ve sivil toplum örgütleri 3 yılda “Gülistan Doku nerede?” diye sormaktan vazgeçmedi. Gülistan’ın akıbetini soran kadınlara polis saldırdı. Kimi basın açıklamalarında kadınlar gözaltına alındı. Buna rağmen kadınlar Gülistan’ı aramaya ve sormaya devam ediyor.