Gülistan Doku Dosyasında Tek Şüpheli Zaynal Abarakov’dan 6 Ay İmza Alınmadı

Dersim’de kaybolan ve kendisinden 1012 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’nun dosyasındaki tek şüpheli Zaynal Abakarov’a 7 aydır adli kontrol kararının tebliğ edilmediği ortaya çıktı.

Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nde öğrenci olan 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden beri haber alınamıyor. Gülistan Doku aylarca Uzunçayır Barajı’nda aranmış ama bir sonuç alınamamıştı. Doku ailesi Gülistan’ın bulunması için etkin çalışma yapılması talebiyle Tunceli Adliyesi önünde oturma eylemi de gerçekleştirmişti.

Gülistan Doku’yu arama çalışmaları sırasında Zaynal Abakarov’un ismi sık sık gündeme gelmişti. Soruşturmada şüpheli tek sanık olan erkek arkadaşı Abakarov, 17 mart 2022 günü Antalya’da yaşadığı evde gözaltına alınmıştı. Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlamasıyla hakkında tutuklama talep edilen Abakarov, Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla 18 Mart 2022 tarihinde serbest bırakılmıştı.

Emniyet Evde Kimse Yok Dedi

DHA’nın aktardığına göre Doku dosyasında tek şüpheli olan ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçuyla 15 günde bir imza atma şartı ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest kalan Zaynal Abakarov’un, adli kontrol şartıyla ilgili yazının 18 Mart’ta Alanya Başsavcılığı’na bildirildiği, Alanya emniyetinin “adresini bulamaması” ve Zaynal Abakarov’un “telefonlarına ulaşamadığı” için tebliği yapamadığı öğrenildi.

Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Zaynal’ın yurt dışına çıkıp çıkmadığını bilmediklerini aktararak, “Türkiye’de adli kontrol şartı olan bir kişiye nasıl yedi aydır tebligat yapılmaz? Zaynal’a zaman mı kazandırıyorlar? Yurt dışına kaçtıysa bunun sorumlusu kim olacak? Ben 1012 gündür ‘Gülistan Doku nerede’ diyorum, vicdanı olanlar da bu sesi duysun” ifadelerini kullandı.