Gülistan Doku’nun Ailesinden Kılıçdaroğlu’na Çağrı

5 Ocak 2020’den beri kayıp olan Gülistan Doku’nun ailesi, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulundu. Aile, yaptığı çağrıda Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda Gülistan Doku’nun akıbetinin ne olduğunu açıklamasını istedi.

Yapılan çağrı şöyle;

Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU,

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimini büyük umutlarla bekleyen milyonlarca aileden bir tanesi de biziz. Biz kim miyiz? Türkiye Cumhuriyeti Devletinde kendi halinde yaşayan bir aileyiz. Aslında aileydik. Ta ki kızımız Gülistan DOKU’nun memleketiniz olan Dersim’de kaybolduğu 5 Ocak 2020 tarihine kadar. İşte bu tarih bizim ailemizde bir dönüm noktası oldu. Köyden farklı bir yere hep bir mecburiyet dâhilinde giden annem, babam 5 Ocak tarihinden beri Türkiye’nin her yerinde kayıp kızları Gülistan DOKU’yu bulma umuduyla kapı kapı dolaşıp adalet aradı. Sizleri de bu üç buçuk yıl içerisinde ziyaret etmiştik. Üç buçuk yıl dile kolay bir çırpıda söyleyiveriyoruz. Bin iki yüz yirmi yedi gün. Pirom, biz yıllardan geçtik, biz her ayı, her haftayı, her günü, her saati, her saniyeyi sayar olduk. Hem kızımıza olan hasretimizden hem de adalate olan hasretimizden. Biz geçen bunca sürede adalete olan inancımızı diri tutmaya çalıştık, çalışıyoruz. Görüyoruz ki siz de bulunduğunuz her ortamda adaletsizlikle karşı karşıya kalan insanlarımızın sesi olma gayretindesiniz.

Bu hafta öğretmen atamaları yapıldı. Kızımız Gülistan DOKU’nun da en büyük hayali olan öğretmenlikti. Üniversiteyi kazandı köy koşullarında ve yokluk içinde. Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde okuyordu. Bugün aramızda olsaydı hedeflediği Dikey Geçiş sınavını kazanmış, fakültesini bitirmiş ve belki de öğretmen olarak atanarak hayalini gerçekleştirmiş olacaktı. Sevdiği mesleği yaparak öğrenciler yetiştirecekti. Kul hakkı yemeyen, hak, hukuk, adalete güvenen biriydi ve öyle öğrenciler yetiştirecekti… Ancak kızımız Gülistan üç buçuk yıldır sizin ata topraklarınızda yani Dersim’de kayıp. Kendisinden en ufak bir haber dahi yok. Gündüz ortası, her tarafı kameralarla çevrili olan memleketinizde kayboldu. Biz, Pepuk Kuşu misali uçtu kayboldu dedik. Öyle ya Pepuk Kuşu bir efsaneydi. Belki Gülistan değil ama annem Pepuk Kuşu misali üç buçuk yıldır feryat figan halinde acısını dindirecek bir haberi beklemekte. Mezarı olsa gidip ziyaret edecek. Düşünün Sayın Kılıçdaroğlu, bir mezarı bile yok, ne olduğuna dair bir iz bile yok onca imkânın olduğu Devlet nezdinde.


Biz aile olarak istiyoruz ki Siz Gülistanımızın da sesi olun. Gülistan’ı bu karanlıktan çekip çıkarın. Kaybolmadan bir gün önce Zeynal ABRAKOV tarafından darp edilen ve üç buçuk yıldır kendisinden haber alınamayan Gülistan’ın yaşama ihtimalinin olmayacağını siz de bilirsiniz… Bundandır ki beklentimiz ve de talebimiz bu kaybın baş sorumlusu olan Zeynal ABRAKOV’un etkin bir soruşturma geçirmesi ve yargılanmasıdır. Bu yargılanma şuana kadar yapılmış olsaydı biz Gülistanımızı dağa, taşa, kurda, kuşa sormak zorunda kalmayacaktık.
Düzgün Bawa evladı Sayın KILIÇDAROĞLU,


Biz yine bir umut halinde 14 Mayısı bekliyoruz. Adalete susayan bu halkın tercihi ile Cumhurbaşkanı olursanız bu süreci sil baştan ele alıp kızımıza ne olduğunu bizlere açıklayın. Bu olayın sorumlularını yargı önüne çıkarıp gereken cezayı almasını sağlayın. Ve bizim yine sizden beklentimiz ŞENYAŞAR ailesinin sesine ses olduğunuz gibi bizim, DOKU ailesinin de sesine ses olun. Karanlığa mahkum edilen kızımızın sesine her mecrada ses olun.


Xızır yardımcınız olsun.

Gülistan DOKU’nun Ailesi