Hayati Güngören’e 6 Yıl 3 Ay Ceza!

22 Ağustos 2017 tarihinde Dersim’de Sosyalist Meclisler Federasyonu’na (SMF) yönelik gerçekleştirilen baskınlarda 7 kişiyle birlikte gözaltına alınan, yaklaşık üç buçuk yıl Elazığ 1 No’ lu F Tipi Hapishanesinde tutsak kalan ve 17 kasım 2020 tarihinde tahliye olan SMF üyesi Hayati Güngören’in yargılandığı davanın karar duruşması bugün Dersim’de görüldü. Karar duruşmasında Hayati Güngören’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

22 Ağustos 2017 günü Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) üye ve taraftarlarına yönelik gerçekleştirilen ev baskınlarında Dersim Konak, Hayati Güngören, Özkan Ulucan, Orhan Perktaş, Gizem Yamaç, Çiğdem Kılınç, Hasan Yıldız, Ali Hıdır Tatar gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlara “1 Mayıs, 8 Mart,18 mayıs gibi demokratik ve yasal eylemlere katılmaları” “suç” olarak isnat edilmişti.

Daha önce görülen karar duruşmasında, Dersim Konak’a 9 yıl 2 ay, Özkan Ulucan’a 1 yıl 3 ay, Orhan Perktaş’a 2 yıl 6 ay, Gizem Yamaç, Çiğdem Kılınç, Hasan Yıldız ve Ali Hıdır Tatar’a ise 6 yıl 3 ay ceza verilmişti. Ayrıca Dersim Konak’a 4 bin TL para cezası verilmişti.

Dosyası ayrılan Hayati Güngören’in karar duruşması bugün Tunceli 2’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Avukatlar Doğukan Kudat ve Suat Eren’in katıldığı duruşmada son savunmalar yapıldı. Savcılık çeşitli demokratik ve yasal etkinliklere katılmayı gerekçe göstererek Güngören’in MKP üyesi olduğunu iddia ederek cezalandırılmasını mütalaa etti.

Yapılan duruşma sonucunda Hayati Güngören’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Hayati Güngören, gözaltına alınıp tutuklandığı dönem, dönemin Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun danışmanlığını yapmaktaydı.

Gazete Patika