HDP’ye yönelik provokasyon ve polis saldırısı Dersim’de protesto edildi

“Evlat nöbeti” adı altında provokasyon yaratmak isteyen 3 aile, HDP Genel Merkezi’nin önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Çelengi kaldıran HDP’lilere polis saldırdı. Yaşanan polis saldırısı Dersim’de protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi önünde polis eliyle provokasyon yaratılmak istendi. Polis eliyle yaratılmak istenen provokasyonu HDP’liler engelledi. “Evlat nöbeti” adı altında polisin yönlendirmesiyle provokasyon yaratmak isteyen 3 aile HDP Genel Merkezi kapısının önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Çelengi kaldıran HDP’lilere polis saldırdı. Polis, HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ı “Seni çivilerim” diyerek tehdit etti.

HDP Genel Merkezi önünde yaşanan polis saldırısıyla ilgili Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılmak istenen basın açıklaması engellendi. Seyit Rıza Meydanı polis ablukasına alınırken, açıklamayı ise HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu yaptı.

Tek adam rejimini kalıcı hale getirmek isteyenlerin her daim karşısında HDP’yi ve HDP’lileri bulacağını ifade eden Ali Kenanoğlu, “Türkiye sosyalistleri,kadınları ve emekçileri bu tek adam düzenine, bu faşizm düzenine, bu çete düzenine karşı mücadele vermeye devam edecektir. Bugün HDP Genel Merkezi önünde provokasyon peşindedirler. Bunun bir seçim çalışması olduğunu biliyoruz. Seçimlere 1 yıl kala bütün provokasyonları devreye sokup, HDP’nin demokratik siyasetten çekilmesini sağlamaya çalışıyorlar. Ancak şunu bilin ki sonunuz geldi, iktidarınızın çöpe atılma zamanı geldi” dedi.

Dersim’de soykırım yapanların aynı yezit zihniyetin ürünü olduğunu söyleyen Kenanoğlu, “Bütün bunlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün yaptığınız provokasyon boşa çıkacaktır. Halkların iradesi, muhalefetin gücü sizin bütün provokasyonlarınız ortadan kaldıracak yeterliliğe, çoğunluğa, iradeye ve meşru haklara sahiptir. Bu vesileyle bir kez daha genel merkezimize yapılan ve halen devam bu faşist saldırıyı kınıyoruz” şeklinde konuştu.