İBB Önünde Kürtçe Şarkı Yasaklarına Karşı Protesto

Zabıtanın şarkı söylemesini engellediği Kürt sokak müzisyenleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası önüne giderek durumu protesto etti.

İstanbul Taksim’de Kürtçe müzik yapan müzisyenler zabıtalar tarafından engellenmelerinin ardından, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ek binası önüne gitti.

Müzisyenler, Aynur Doğan’ın seslendirdiği “Yar Meleke” şarkısını söyleyerek durumu protesto etti.

Müzik yapması engellenen müzisyenlerden Ferhat Demir, bianet’e, İBB’ye bağlı zabıtaların kendilerini engellediklerini ancak İBB’nin sorumlu olarak Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nü gösterdiklerini söyledi.

“İBB verdiği sözü tutmuyor”

İBB’nin, müzisyenlerin özgür bir şekilde müzik yaptığı durakları kaldırdığını söyleyen Demir “Şu an biz müzik yapamıyoruz ve İBB buna bir çözüm bulmuyor. Biz altı-yedi yıldır çalışıyorduk o müzik duraklarında,” dedi.

Zabıtanın engelleme gerekçesi olarak bize esnafın müzikten rahatsız olduğunu söylediklerini, ancak bunun doğru olmadığını söyleyen Demir, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu yalan bizi şu an zabıta ve polislerle sürekli karşı karşıya getiriyor. İBB’nin önüne de bu sorunu çözsünler diye gittik, size bir çözüm bulacağız dediler ama yine bulmadılar. Biz müzik yapmaya devam edeceğiz ama onlar da bizi engellemeye devam ediyorlar. Sürekli müzik yaptığımız yerden uzaklaştırılıyoruz. Bize bir söz verildi, duraklarda müzik yapmanız engellenmeyecek dendi. O söz tutulmuyor.”

Engellemelerin icra ettikleri müzik dilinin Kürtçe olmasının engellemedeki payını sorduğumuz Demir, kararın sadece Kürtçe müzikle ilgili olmadığını düşündüğünü söyledi.

Ne olmuştu?

Kürt müzisyenler hafta başından itibaren (8 Ağustos) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin engellemeleriyle karşılaşıyor. Zabıta, müzisyenleri çalıştıkları bölgelerden kaldırıyor ve müzik yapmalarını engelliyordu.

Duruma tepki gösteren müzisyenler bugün İBB ek binası önüne giderek durumu protesto etti.