İhale ile Hayvan Katliamı: 7 İlde 28 Yaban Hayvanı Katledilecek

Av sezonunun açılmasıyla, ihale ile hayvan katliamı da başladı. 7 ilde 28 Yaban hayvanı katledilecek.

Av sezonunun açılmasıyla, ihale ile hayvan katliamı da başladı. 7 ilde 28 Yaban hayvanı katledilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, av sezonu kapsamında 7 şehirde 28 çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, kızıl geyiğin para karşılığında katledilmesine izin veren ihaleler düzenledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tüm itirazlara rağmen 2022-2023 av sezonunun 20 Ağustos tarihinde başladığını duyurdu. Müdürlük av sezonunda hayvanları katlettirmek için peş peşe ihaleler düzenledi.

Bingöl, Artvin, Erzincan, Erzurum, Sivas ve Çorum

14,15 ve 16 Eylül’de düzenlenen ihalelerle 7 farklı kentte toplam 28 çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, kızıl geyiğin para karşılığında katledilmesine izin verildi. Artvin’in farklı noktalarında 5 çengel boynuzlu dağ keçisi, Bingöl’ün farklı noktalarında 5 çengel boynuzlu dağ keçisi, Erzincan’da 5 yaban keçisi ile 1 çengel boynuzlu dağ keçisi, Erzurum’da ise 3 yaban keçisi avlattırıIacak. Bunların haricinde Sivas’ta 4 yaban keçisi, Maraş’ta 4 yaban keçisi ile 1 kızıl geyik para karşılığında katledilecek.

Çorum Kargı’daki Kösdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 1 kızıl geyik katledilmesi için de 27 Eylül’de ihale düzenleneceği açıklandı. İhalelerde teklif vermek için belirlenen muhammen bedel (en düşük bedel) ise 12 bin ile 120 bin TL arasında değişiyor.

26 Milyon 857 Bin TL Gelir(!)

2020-2021 av sezonunda 891 avcıya hayvanları katletmesi için izin verildi. Bu avcıların 558’i ise yurtdışından gelen yabancı avcılardan oluşuyor.

DKMP Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020-2021 av sezonunda av turizmi kapsamında bin 835 hayvan katledildi. Bir sezonda toplam 26 milyon 857 bin TL gelir(!) elde edildi. Para karşılığında avlattırılan canlılar arasında yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, anadolu yaban koyunu ve kızıl geyik de yer alıyor.

Kaynak