İHD Dersim: Galatasaray Ablukası Kaldırılsın

İHD Dersim şubesi 962 haftadır kayıpların akıbetlerini sormak için toplandığı ve son 21 haftadır hukuksuz bir şekilde işkenceyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri için Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. İHD Dersim şubesi adına açıklamayı İHD üyesi Hüseyin Yaşar Sezgin okudu.

Cumartesi Anneleri’nin ve hak savunucularının ters kelepçeyle gözaltına alındığına dikkat çeken Sezgin, “Anayasa mahkemesinin kararına rağmen bu hukuksuz işlem hala devam etmekte. Bizlerde Galatasaray ablukası kaldırılana kadar İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi olarak Galatasaray’da bulunan Cumartesi İnsanlarına, Cumartesi Annelerine uygulanan yasak son bulana kadar basın açıklamalarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Sezgin yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi;

‘AYM kararlarına rağmen Cumartesi Anneleri engellenmeye devam ediyor!’

Türkiye’nin anayasa normlarına ve uluslararası hukuk kurallarına dayanan meşru taleplerimizde ısrar edeceğiz. Kamuoyunda Cumartesi Anneleri olarak bilinen bizler göz altında kaybedilen insanların aileleri ve insan hakları savunucuları olarak 962 haftadır kayıpların akıbetlerini açıklanması ve adaletin sağlanmasını talep ediyoruz. Bu talebimizi dile getirirken 21 haftadır tüm ülkenin gözü önünde Beyoğlu Kaymakamlığı’nın ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayı ısrarla reddetmesi ve aynı ihlalleri bilerek tekrarlaması sonucunda engelleniyor ve gözaltına alınıyoruz. İstanbul emniyetinin suç işlediler gözaltı yaptık iddiasına karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iki kararında “ortada kovuşturulacak suç yok” diyor. Beyoğlu Kaymakamı’nın yasaklama kararına karşı AYM gerekçelerin inandırıcı değil hak ihlali var engelleme var diyor. Ancak İstanbul Emniyeti yargı kararlarını esas almak yerine yasaklama kararı faaliyetlerinde hukuk kurallarında tabidir. İdarenin işlemlerinin geçerliliği de hukuk kurallarına uyulması şartına bağlıdır.

‘Suç işleyen kamu görevlisine soruşturma açılmasına izin verilmiyor’

Anayasa mahkemesinin basın açıklamaları yapması açıklaması yapmaları engellenemez kararlarına rağmen Beyoğlu kaymakamlığı Galatasaray’da basın açıklaması yapmamızı nasıl engelliyor. 961 haftamızda polisin 10 gün önce hükmü bitmiş bir yasaklama kararını devreye sokarak gözaltı işlemi yapması yani bir resmi belgeyi başkalarına aldatacak şekilde kullanması suç değil midir? Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan ihlalde ısrar eder açıkça suç işleyen kamu görevlileri hakkında İstanbul Valisi soruşturmaya izin vermiyor. Anayasal haklarını kullanmak isteyen yurttaşların ortada hiçbir hukuki gerekçe olmadan darp edilerek ters kelepçe takılarak göz altına alınmaları masumiyet karneleri çiğnenerek suçlu gibi teşhir edilmeleri normal bir durum mudur? İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya anayasaya bağlı kalacağınıza hukukun üstünlüğü ve insan hakları zemininden ayrılmayacağınıza dair topluma güvence verdiniz. Sizden bu yeminin gereklerini yerine getirmenizi ya da istifa etmenizi bekliyoruz.

‘Mücadelemiz devam edecek’

Biz bütün insanların ortak utancı olan gözaltında kaybetmeleri topraklarımızdan silmek için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Türkiye’nin anayasal normlarına ve uluslararası hukuk kurallarına dayanan meşru taleplerimizde ısrar edeceğiz .

Kaynak: Gazete Patika