İliç’teki “ÇED Gerekli Değil” Kararı Ovacık İçin Tehlike

Erzincan İliç’te siyanürle altın araması yapan Anagold adlı Kanadalı şirketin maden sahasını genişletmesine izin verildi. Madende geçen yıl siyanür havuzundan sızıntı olmuş, Fırat Nehri’ne zehir karışmıştı. Maden aynı zamanda aktif fay hattı üzerinde bulunuyor.

Erzincan‘ın İliç ilçesinde Kanadalı Anagold Madencilik tarafından 2008’den beri işletilen Çöpler Kompleks MadeniFırat Nehri‘ne onlarca kilogram siyanür karışmasına neden olan kazanın üzerinden bir yıl geçtikten sonra ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir‘ kararı ile kapasite artırımı onayı aldı.

Şirket, yıllar içerisinde aldıkları kapasite artışlarıyla birlikte sahasını genişletti. Başta Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından açılan davalara karşın proje iptal edilmedi.

Yıllarca işletilmeye devam edilen maden sahasında geçen sene 21 Haziran’da meydana gelen kazada, içerisinde siyanür de bulunan karışımı taşıyan boruda saat 02.45’de hasar oluştu. Ancak hasar 05.00 sularında tespit edildi. Hasarın devam ettiği 2 saat 15 dakikalık süre sonucunda Fırat Nehri’ne 20 metreküp siyanürlü karışım aktı.

Fırat Nehri’ne 80 kg siyanür karıştı

Olayın ardından şirket yapılan tespitlerle karışımın içerisindeki siyanürün 8 kilogram olduğunu açıkladı. Ancak açılan davalar ve yapılan keşifler sonucunda nehire 80 kilogram siyanür karıştığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet‘in aktardığına göre, olayın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da devreye girdi. Bakanlık şirkete 16 milyon 441 bin TL para cezası kesti.

Ayrıca “Tesiste ilave çevresel iyileştirme çalışmaları tamamlanıncaya kadar faaliyetin durdurulması” kararı verildi.

Kapasite artışına ‘ÇED gerekli değildir’ kararı

Söz konusu maden olayın üzerinden üç ay geçmesinin ardından yeniden faaliyete geçti.

Yapılan itirazlara ve davalara karşın şirket kapasite artışı için 15 Haziran’da başvuru yaptı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sisteminde yer alan bilgiye göre ise Anagold Madencilik’in projesine Erzincan Valiliği tarafından 16 Ağustos’ta ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararı verildi.

Bu onayla birlikte şirket bölgede bulunan 1,746 hektarlık maden sahasına 5,83 hektarlık bir bölüm daha ekleyecek.

Maden aktif fay hattı üzerinde

Söz konusu maden aynı zamanda İliç’teki aktif bir fay hattı üzerinde bulunuyor. Uzmanların uyarılarına göre, en son 1766’da deprem olan bölgede yeni bir deprem için endişe duyuluyor.

Siyanürün de içerisinde bulunduğu 66 milyon tonluk kimyasal havuzun deprem sırasında hasar alması durumunda kimyasalların Fırat Nehri’ne karışması bekleniyor.

Siyanür nedir?

Siyanür insan vücuduna girdikten sonra saniyeler içerisinde belirti gösterir ve dakikalar içerisinde de ölüme neden olur.

En hafif düzeydeki siyanür zehirlenmesinde baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi yan etkiler meydana gelir.

Kaynak