İmza Kampanyası Sonuç Verdi: 33 Yıl Sonra Köylerine Gidebilecekler

Aliboğazı sınırında bulunan Hozat Kozluca ve Kurukaymak Köyü, güvenlik gerekçesiyle boşaltılmıştı. Köylerine gidemeyen köylülerin başlattığı imza kampanyası sonuç verdi. 33 yıl sonra köylerine gidip mezar ziyareti yapabilecekler.

Dersim’in Hozat ilçesinde, Aliboğazı sınırında bulunan Hozat Kozluca ve Kurukaymak Köyü, 1990 yılında güvenlik gerekçesiyle boşaltılmıştı. 33 yıldır köylerine gidemeyen köylüler, kurdukları Hozat Kozluca ve Kurukaymak Köyleri Dayanışma ve Kültür Derneği olarak, Tunceli Valiliği ve İçişleri Bakanlığına verilmek üzere imza kampanyası başlatılmıştı.

İmza Kampanyası Sonuçlandı

Yeni Dersim’in haberine göre, Hozat Kaymakamlığı, Tunceli Valiliği ve İçişleri Bakanlığına yapılan başvurular sonuç verdi. 20 Mart 2023 tarihli verilen cevap Hozat Kozluca ve Kurukaymak Köyleri Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Orhan Küçükler’e tebliğ edildi.

Dilekçeye “Bu kapsamda, bahsi geçen köylerin tüzel kişiliğinin devam etmekte olup, vatandaşların köylerine ev yapmaları halinde ikamet adreslerinin köye alınmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.” şeklinde cevap verildi.

Dernek sekreteri Ali Hüseyin Tunçel kararı olumlu bulduklarını ve artık yıllardır ziyaret edemedikleri köylerini, mezarlarını ziyaret edebileceklerini ifade etti.