Jandarma FEDAŞ’ın Özel Güvenliği mi?

FEDAŞ’ta patron direnişi kırmak için Elazığ’daki işçileri işten atma tehdidiyle Dersim’de çalışmaya zorluyor. Getirilen işçilerle konuşmaya çalışan direnişçi işçilere ise jandarma engel oluyor. 

sendika.org’un haberine göre, Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. (FEDAŞ) işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması talebiyle başlattıkları direniş 40. gününde sürerken patron direnişi kırmak için Fırat Aksa’ya bağlı diğer şehirlerdeki işçileri zorla Dersim’e getiriyor.

Jandarma eşliğinde getirilen işçiler, işten atma tehdidiyle zorla çalıştırılırken direnişçi işçilerle aralarına jandarma tarafından set kuruldu.

Direnen İşçilerin Buluşması Engellendi

Jandarmanın işçileri direnişçi işçilerden bu kadar yalıtmasının sebebi ise geçen hafta yaşananlara dayanıyor. Direnen işçiler, Fırat Aksa tarafından zorla çalıştırılmak için geçen hafta da aynı şekilde getirilen işçilere durumu anlatınca işçiler direnişe destek vererek “Biz çalışmak istemiyoruz” diyerek geri dönmüştü. Aynı durumun yaşanmaması için Elazığ’dan getirilen işçilerle Pertek üzerinde konuşmak isteyen direnen işçilerin buluşması engellendi.

İş Emri Olup Olmadığı Bile Belli Değil

DİSK/Enerji-Sen, getirilen işçiler hakkında iş emrinin olup olmadığının bile belli olmadığını ifade etti. Ayrıca işçilerin bilmedikleri hatlarda ve bölgelerde çalışmalarının da işçilerin sağlığı açısından tehlike yaratabileceğini söyledi.