Kimler Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı?

Seçim tarihinin kesinleşmesi sonrasında partiler milletvekili aday adaylığı sürecini başlattı. 

Seçim tarihinin kesinleşmesi sonrasında partiler milletvekili aday adaylığı sürecini başlattı. Çok sayıda kamu görevlisi, kritik görevlerini bırakarak milletvekilliği adaylığı için partilerin kapılarını çaldı.

Özellikle AKP’ye çok sayıda bürokrat aday adaylığı başvurusu yaptı. Türkiye kamuoyundan milletvekili aday adaylıklarını açıklayan isimlerden bazıları şöyle:

AKP 

Hatay Valisi Rahmi Doğan

Maraş merkezli depremlerde büyük yıkım yaşayan ve binlerce insanını hayatını kaybettiği Hatay’ın valisi Rahmi Doğan, Sivas milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

15 Mart’ta Hatay Valiliği sitesinden bir açıklama yapan Doğan “Beş yıldır yürüttüğüm Hatay Valiliği görevinden, devlet büyüklerimin de müsaadeleri ile, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Milletvekili seçimlerinde, memleketim Sivas’tan “aday adayı” olmak üzere ayrılmış bulunmaktayım.” dedi.

Parti ismi vermeyen Doğan AKP’den aday adayı olacak.

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat

Hatay’dan milletvekili adayı olabilmek için istifa eden bir başka isim İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat.

Deprem nedeniyle çöken ve ağır hasarlı hastanelerde yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Hatay’ın İl Sağlık Müdürü Polat, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için istifa kararı aldı.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan

2019 yerel seçimlerinde Ağrı Belediye Başkanı seçilen Savcı Sayan 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını alan Savcı Sayan’ın  hangi ilden aday listesine gireceği ise henüz netlik kazanmadı.

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü

Artvin’in Hopa İlçesi Kaymakamı Gürkan Üçüncü, görevinden istifa ederek AKP’den Trabzon Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı.

Kızılay İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi

Depremde ortaya çıkan skandallarla eleştirilerin odağı olan Kızılay’ın İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için İBB’deki görevlerini bıraktı.

Ekşi, İBB’nin Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı ve AKP’den Maltepe Meclis üyesiydi.

Milli güreşçi Selçuk Çebi

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sporcu Yetiştirme Daire Başkanı Selçuk Çebi, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Dünya şampiyonu eski milli güreşçi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, AK Parti Trabzon Milletvekili aday adaylığı için mevcut görevimden istifa ettim. Yarın saat 15.00’te il başkanlığımızda başvurumuzu yapacağız. Dualarınızı bekler, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

TBESF Başkanı Muaz Ergezen

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Muaz Ergezen de milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa edenler arasında. Ergezen yaptığı yazılı açıklamada, “Kariyerimdeki en anlamlı görevlerden biri olan, gururla sürdürdüğüm TBESF başkanlık görevimden milletvekili aday adayı olmak için istifa ettim. Vizyonu ve liderliği ile yolumuzu aydınlatan, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki seçimin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor dualarınızı bekliyorum” dedi.

Erdoğan’ın masörü Ahmet Çotuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masör ve fizyoterapisti olan Ahmet Çotuk, milletvekili adaylığı için istifasını duyurdu. Çotuk, Ankara 3. bölgeden milletvekili adayı olacak.

TİP

Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe

İstanbul’da Ocak 1996’da haber takip ederken gözaltına alınıp öldürülen Evrensel muhabiri Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe milletvekili aday adayı olmak için memur olarak çalıştığı kurumdan dün istifa etti.

Meryem Göktepe Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) adaylık başvurusu yapacak.

Esmeray

Tiyatrocu, köşe yazarı ve LGBTİ+ aktivisti Esmeray Özadikti, LGBTİ+ Hakları Komisyonu’ndan gelen teklifi değerlendirerek TİP’e katılma kararı aldı.

TİP rozetini Esmeray’a Genel Başkan Erkan Baş taktı hem de Esmeray’ın milletvekili aday adaylığını ilan etti.

CHP

Belediye Başkanlığından uzaklaştırılan Vefa Salman 

“Zimmete para geçirilmesi” iddiasıyla yargılanan ve 2020’de Yalova Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman, da CHP’den milletvekili aday adaylığı için istifa etti. Salman, milletvekili aday adaylığı için CHP’ye giderek başvurusunu yaptı. Belediye meclisi, ilerleyen günlerde oylamayla yeni belediye başkanını seçecek.

İBB’nin CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa edenler arasında.

Subaşı, görevinden istifa ederek CHP 3. Bölge Milletvekili aday adayı olduğunu duyurdu.  

Sanatçı Onur Akın

Sanatçı Onur Akın, CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı.

Daha önce CHP’ye “Bir ıslık da sen çal” şarkısı hazırlayan Onur Akın, genel merkeze giderek milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Türkan Elçi

CHP, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi de adaylık teklifi götürdü. Teklifi kabul eden Türkan Elçi’ye parti rozetini CHP lideri Kılıçdaroğlu taktı.

Fatma Yavuz

LGBTİ+’lara verdiği destek nedeniyle Diyanet’ten ihraç edilen ve bir transın öldürülüşü sonrası AKP İstanbul İl Binası önünde başörtüsünü yakarak protesto etmek isteken gözaltına alınan Fatma Yavuz CHP’den İstanbul milletvekili aday adayı oldu.

Fatma Yavuz, Ermeni kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Üsküdar İmam Hatip Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne girdi ve buradan mezun oldu. Diyanet bünyesinde yaklaşık 15 yıl Kur’an Kursu hocalığı yapan Yavuz, 2019’da “din görevlisiyle bağdaşmayan davranışlar sergilediği” gerekçesiyle buradan ihraç edildi.

İYİ Parti

‘İnternetçi Arkadaş’ Taylan Yıldız

İYİ Parti’den İBB Meclis üyesi olan Taylan Yıldız milletvekili aday adayı olmak için görevinden ayrılan isimler arasında.

İBB Meclisi’nin 14 Mart’taki oturumunda konuşan Yıldız yaptığı ankete katılanların yüzde 90’unun TBMM’de gençliği temsil etmesi için kendisinin milletvekili olmasını istediğini belirtti.

Yıldız, “Açtığım canlı yayında gençlere sordum TBMM’de milletvekili adayı olayım mı diye anket sonucunda gençler yüzde 90 milletvekili adayı olmamı istedi” dedi.

Ali Kıdık da aday

İYİ Parti’nin İBB Grup Sekreteri ve Küçükçekmece Meclis üyesi Ali Kıdık da aday adaylığını açıkladı.

Kıdık, Türk Hava Yolları‘ndaki istifaları ve Atatürk Havalimanı’ndaki yıkımı gündeme taşımış, 16 Kasım 2022’de silahlı saldırıya uğramıştı.

İlave TV’den Arif Kocabıyık

YouTube kanalı İlave TV’de yaptığı sokak röportajlarıyla tanınan Arif Kocabıyık, İYİ Parti’den Antalya milletvekili aday adayı olmak için başvuru yaptı.

Paylaştığı bir fotoğrafla aday adaylığını duyuran Kocabıyık “Sizin sesiniz olmak ve vatandaşın sorunlarına daha hızlı çözümler üretilmesini sağlamak için İyi Parti Antalya Milletvekili Aday Adaylığımı sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

Kocabıyık, İlave TV öncesinde Akdeniz Üniversitesi’nde güvenlik görevlisiydi. Kocabıyık’ın o dönemde öğrencilere şiddet uyguladığı ve Berkin Elvan hakkında küfürlü paylaşım yaptığı ortaya çıkmıştı.

Akşener’e çiçek verdiği için sürgün edilen öğretmen Mustafa Dizdar

Giresun ve ilçelerini geçen yıl 20 Temmuz’da ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e çiçek verdiği için maaştan kesme cezası verilip sürgün edilen öğretmen Mustafa Dizdar, İYİ Parti’den milletvekili aday adayı oldu.

HDP

Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü

Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü, görevinden istifa ederek HDP’den aday adayı olacağını duyurdu.

Hülakü, kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Onurla yürüttüğüm Bingöl Barosu Başkanlığı’ndan Halkların Demokratik Partisi aday adaylığı için istifa ettim. Desteğini esirgemeyen tüm dostlara teşekkürlerimle.” dedi.

Yeşil Sol Parti

Ayşe Çelik (Ayşe Öğretmen)

‘Ayşe Öğretmen’ olarak bilinen Ayşe Çelik, Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adaylığına başvurdu.

Yedi yıl önce Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için 1 yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla beraat eden ‘Ayşe Öğretmen’ Yeşil Sol Parti’den Diyarbakır milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Kaynak: Bianet