Meteoroloji’den Dersim için Turuncu Kodlu Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 43 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Turuncu kodlu illerin arasında Dersim de yer aldı.

Meteoroloji 43 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yaptı. Sabah saatlerinde Dersim’de yağış ve gök gürültüsü etkisini göstermeye başladı. Kuzey ve güney bölgelerde ise yağışla birlikte kuvvetli rüzgar bekleniyor.

Sarı ve Turuncu Kodlu Uyarı Alan İller

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Dersim’e turuncu kodlu uyarıda bulundu. Diğer iller ise Adana, Amasya, Ankara, Artvin,Balıkesir, Bingöl, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Toka, Trabzon, Dersim, Yozgat, Zonguldak, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce.

Turuncu Kodlu Uyarı Nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, turuncu kodlu uyarıyı şöyle tanımlıyor: “Turuncu, havayla ilgili “tehlikeli durum”larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.”