Milletvekili Şaroğlu’dan Yapımı Tamamlanmayan TOKİ Konutları Hakkında Soru Önergesi

CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için soru önergesi verdi.

2019 yılında Dersim’deki yurttaşlar için açıklanan 329 konutluk projenin ihalesinin yapılmaması, inşaat alanının belirlenmemesi ve temelinin atılmaması durumu söz konusuyken, 2023-2028 yılları arasını kapsayan 5 yılık süreçte Dersim’i de kapsayan yeni bir konut projesinin açıklanması kafalarda soru işareti yaratmıştı. Bu anlamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için milletvekili Polat Şaroğlu’nun verdiği soru önergesi şöyle:

“Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Polat ŞAROĞLU Tunceli Milletvekili

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan TOKİ sosyal konut projesi kapsamında 81 il genelinde 2023-2028 yılları arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut projesinin hayata geçirileceği ve projenin ilk etabını oluşturan 250 bin konutun da 2 yıl içerisinde bitirilerek hak sahiplerinin kullanımına sunulacağı kamuoyu ile paylaşılmıştır. Söz konusu proje, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak duyurulmasına ve bir müjde olarak nitelendirilmesine karşın daha önce de benzer şekilde dar gelirli yurttaşların ev sahibi olması amacıyla Bakanlığınız koordinesinde gerçekleştirilen 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi kapsamında Tunceli Merkez’de 200, Mazgirt ilçesinde 50 ve Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesinde 79 olmak üzere toplamda 329 konut projesinin inşa edileceği açıklanmış ancak kura çekimi gerçekleştirilip hak sahipleri belirlenmesine rağmen halihazırda konutların yapımı için herhangi bir girişimde bulunulmamış ve büyük bir mağduriyet yaratılmıştır.

Buna göre;
1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 81 il genelinde 2023-2028 yılları arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut projesinin hayata geçirileceği vadedilmesine karşın, benzer şekilde 2019 yılında Tunceli’deki yurttaşlar için açıklanan 329 konutluk projenin ne ihalesi yapılmış, ne inşaat alanı belirlenmiş ne de temeli atılmamıştır. Bu koşullarda;
a) Yeni bir projeyi nasıl gerçekleştireceksiniz?
b) Açıkladığınız proje ne kadar gerçekçidir?
c) Tunceli’deki yurttaşların mağduriyeti neden giderilmemiştir?

2- Tunceli Merkez’de 200, Mazgirt ilçesinde 50 ve Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesinde 79 olmak üzere toplamda 329 konut projesinin inşa edileceği açıklanmış ancak kura çekimi gerçekleştirilip hak sahipleri belirlenmesine rağmen konutların yapımı için bir çivi dahi çakılmamıştır. Böylesi bir mağduriyet ortada iken yeni bir konut projesi açıklanmasındaki amaç nedir?

3- Tunceli’deki yurttaşlara 2019 yılında verilen 329 konut projesi sözü neden yerine getirilmemiştir? Sosyal konut projelerinin aradan geçen süreye rağmen hak sahiplerine teslim edilmemesinin gerçek sebebi nedir?”