Munzur Koruma Kurulu’ndan “Özkan Arslan Yalnız Değildir” Açıklaması

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) bünyesinde hareket eden Munzur Koruma Kurulu, geçtiğimiz günlerde Dersim’in doğası için verdiği mücadele ekseninde hapis cezası alan Munzur Çevre Derneği Yönetim Kurulları Üyesi Özkan Arslan’a destek açıklaması yaptı.

Özkan Arslan’a verilen cezayı kınayan açıklamada Munzur Çevre Derneği (MÇD) ile dayanışma içerisinde olunacağı vurgusu yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle;

Basına ve Kamuoyuna
Munzur Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi Özkan Arslan’a, örgüt üyeliği gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Bu ceza Özkan Arslan’ın 1 mayıs, doğa eylemleri, sosyal medya paylaşımları delil gösterilerek verilen bir ceza.
Özkan ARSLAN pembelik barajına karşı yapılan peri vadisini koruma amaçlı eylemlere katıldığı gerekçesi ile cezalar almış ve bir ilk olarak bir insanın doğasını savunduğu için köyüne girişi yasaklanmıştır.
Keza, geçen yıllarda Munzur Çevre Derneği başkanı Ali Ekber Barmağıç da tutuklandı bir süre sonrasında ceza alarak tahliye edildi.
Devletin ekoloji mücadelesi veren, doğasını savunan kişilere verdiği hapis ve para cezaları, doğa savunucularının haklı ve meşru mücadelesinin önünde engel olamayacaktır.
Biz devletin bu tehdit ve yıldırma politikalarını, geçmiş dönemlerde kendi üye ve yöneticilerimizin aldığı hapis ve para cezalarından biliyoruz.
Buradan bu vesile ile bir kez daha söylüyoruz; doğamızı savunmak suç değildir. Yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Ekoloji sorunu tüm insanlığın sorunudur. Ekoloji talanına karşı mücadeleyi ortaklaştırarak büyüteceğiz.
Munzur Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi Özkan Arslan’a verilen cezayı kınıyoruz. Munzur Çevre Derneği ile dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz.
ÖZKAN ARSLAN YALNIZ DEĞİLDİR.
BASKILAR, TUTUKLAMALAR, CEZALAR, EKOLOJİ MÜCADELESİ ÖNÜNDE ENGEL OLAMAYACAK.
YILMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ ISRARLA DOĞAMIZI VE YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ !
Tüm baskı ve engellemelere, mücadelemizi büyüterek cevap vereceğiz.
Munzur Koruma Kurulu(DEDEF)