Muş Valiliği Kahraman Kardeşlerin Konserini Yasakladı

Metin-Kemal Kahraman kardeşler, Muş Valiliği’nin 17 Mayıs’ta düzenleyecekleri Muş konserini yasakladığını duyurdu.

Eskişehir’de Anadolu Fest Festivaline yönelik engelin, Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan’ın konserini iptal etmesinin ardından, Muş Valiliği’nin Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs’ta yapacakları konseri yasakladığı öğrenildi.

Müzisyen Metin ve Kemal Kahraman kardeşler yaptıkları yazılı açıklamada, 17 Mayıs Salı günü yapılması planlanan Muş konserlerinin Valilik tarafından yasakladığını duyurdu. Kahraman kardeşler, başta MÜYORBİR ve MESAM olmak üzere meslek kuruluşlarını yasak kararı ile ilgili tavır almaya davet etti.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği gibi Muş konserimiz, haftalar öncesinden başvurusu yapılıp hazırlıklarına başlanmış küçük bir turnenin ilk ayağı olacaktı. Buna rağmen yasaklama kararı konserden bir gün önce ve mesai bitimine yarım saat kala telefonla, şifahen bildirilmiş, kararın yazılı bildirimini ise ancak bir sonraki gün mesai saatleri içinde alabileceğimiz söylenmiştir.

Böyle yapılarak yasaklamanın müzisyenler ve organizatörler için ve tabii bilet alan dinleyicilerimiz için sadece bir yasaklama olarak kalmayıp maddi, manevi bir yüke dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Aylarca öncesinden müzisyenler o günlerini bu konser için ayırmışlardır; hiçbir kurumdan destek alınmadan konser salonu tutulmuş, bunun için ücret ödenmiştir; müzisyenler için uçak biletleri alınmış, otelde odalar rezerve edilmiştir; afişler basılmış, sosyal medyada paralı duyurular yapılmıştır; ve onlarca insan bütün bu işler için günlerce çalışmıştır… İşte bunların hepsi de bir yük olarak yaşatılmalıdır ki, yasak kendilerine reva gördükleri nefret yükünü biraz olsun rahatlatsın.

Başta MÜYORBİR ve MESAM olmak üzere meslek kuruluşlarımızı bu konuda tavır almaya davet ediyoruz. Daha geniş bir açıklamayı yarın, kararın yazılı bildirimini alınca yapacağız. Selamlar. Saygılar.”