Nazımiye’de Dinamitler Tarihi Mezarlarda Hasara Neden Oldu

Dersim’e bağlı Nazımiye ilçesinde yol yapım çalışmaları nedeniyle kullanılan dinamit, yerleşim yerlerinde ve eski mezarlıklarda hasarlara neden oldu.

2019 yılında, Nazımiye’de Karayolları Müdürlüğü yol yapım çalışmaları nedeni ile dinamit kullanılmıştı. Zemin etüdü yapılmadan kullanılan bu dinamit, toprak kaymaları, yol çatlaklarına neden olmuş. Oluşan bu ciddi yarıklar yerleşim yerlerine ulaşmış, yerleşim yerlerine, köylerde  bulunan mezarların tahrip olmasına ve hatta yıkılmasına sebep olmuştur.

200 Yıllık Tarihi Mezarlar Yıkıldı

Yıkılan mezarların içinde 200 yıllık tarihi mezarlıklar da bulunuyor. Köylülerin rahatsız olduğunu dile getirmesi ile gündeme getirilmeden tahribatı düzeltmek adına restorasyon çalışması yapılmış fakat basit malzemeler kullanıldığından çatlaklar ve yarıklar tekrar oluşmuştur.

Tarihi Mezarlıklar Çöp Kenarına Atıldı

Kontrolsüzce kullanılan dinamitin oluşturulduğu tahribat, tekrar zemin kontrolü yapılmadan, üstün körü düzeltilmeye çalışılarak yeniden yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan tadilat sonrası köylülerin aktardığına göre mezarlıklar çöp kenarına atılmıştır. Saygısızlık olduğunu dile getiren köylüler “Asla kabul edemeyeceğimiz ve bizi derinden yaralayan şey, tarihi (yaklaşık 200 yıllık mezarlarınız yerinden sökülmesi, çöp gibi kenara atılmasıdır. Maneviyatımıza  saygısızlık yapılmıştır. Akıl almaz şekilde herhangi bir zemin etüdü yapılmadan kullanılan dinamit, toprakta zemin kaymasına neden olarak doğamızda dönüşü olmayan hasarlar yaratmıştır.”

Köylülerin yolladığı görüntüler ise şu şekilde: