Önlü ’den Özdağ’a: “Cesaretin Varsa Seyit Rıza Meydanı’na Gel”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Seyit Rıza’nın heykelini yıkacağına ilişkin açıklamasının ardından HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’den yanıt geldi.

Önlü, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile Özdağ’a seslendi. “Birazcık cesareti varsa gelsin o açıklamayı Seyit Rıza Meydanı’nda yapsın.”

HDP Milletvekili Alican Önlü’nün açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“AKP-MHP Faşist Saray Rejiminin kripto maşası ırkçı şovenist kafatasçı Ümit Özdağ twitter’dan yaptığı açıklamada Dersim’de Seyid Rıza heykelini sökeceğini söylemiş. Seyid Rıza’nın hile ve yalanlara rağmen baş eğmeyen duruşu aradan geçen 85 yıla rağmen hala Abdullah Alpdoğan’ın mirasçısı faşistleri kudurtmaya devam ediyor.

“Seyit Rıza Heykelden İbaret Değildir!”

Seyid Rıza, Dersim halkının inandığı, uğruna her türlü bedelleri ödediği tüm değerlerin ve tarihi direnişin en önemli sembollerinden biridir. Seyid Rıza ne bir heykelden ibarettir ne de böyle dönemsel ucuz siyaset polemiklerinin öznesi durumundadır. Dersim halkı Seyid Rıza’yı, yoldaşlarını ve onun şahsında sembolleşen tarihi direnişi yürekten sahiplenmektedir. Değil Ümit Özdağ bu ülkede ki tüm faşistler bir araya gelse Seyid Rıza’yı ve Dersim hakikatini, Dersim halkının yüreğinden söküp atamaz.

“Size Dert Olanın Heykel Olmadığını Çok İyi Biliyoruz.”

Size dert olanın heykel olmadığını çok iyi biliyoruz. Seyid Rıza heykeli Dersim halkının Dersim 38 Tertelesiyle yüzleşme çağrısıdır. Dersim katliamıyla yüzleşemeyenlerin Dersim halkına vereceği hiçbir şey olamaz. Bu işler öyle sosyal medya hesaplarından ucuz açıklama yapmaya benzemez, birazcık cesareti varsa Ümit Özdağ gelsin o açıklamayı Seyid Rıza meydanında yapsın. Dersim halkı ihanetçiyi de işbirlikçiyi de faşisti de çok iyi tanır. Asıl bizler söz veriyoruz. Halkların bir arada yaşama umudunu kırmaya çalışan, tekçi, inkârcı ve asimilasyoncu bu faşist zihniyeti ortadan kaldırıp yerine Halkların ortak yönetimini kuracağız. Seyid Rıza ve onun mücadele mirasına karşı devreye konulan her türlü saldırıya karşı, bizler de Seyid Rıza ve arkadaşlarının direnişini ve mirasını sahiplenerek faşistlere dert olmaya devam edeceğiz.