Otobüs Bilet Fiyatları Uçtu! Dersim-İstanbul Arası Ne Kadar?

Otobüs bilet fiyatlarındaki artışa dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, ‘Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı’ çağrısında bulundu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Kurban Bayramı’nı memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşların bayrama yaklaşık iki hafta kala artan otobüs bileti fiyatları nedeniyle sorun yaşamaya başladığını söyledi.

Dersim-İstanbul Arası Otobüs Bileti Ne Kadar?

Akaryakıt zamları ile birlikte zam gelmeyen bir şey bulunmuyor. Tatil için bir yere gitmek bir yana, temel ihtiyaçlar için bir yere gitmek daha da zor. Dersim – İstanbul arası otobüs bileti şu an 600 lira. Ortalama 20 saat süren otobüs yolculuğunun yemek ihtiyacı ise buna dahil değil. Üstüne üstlük bir bagajdan fazlası ücrete tabi tutuluyor. 4 kişilik bir aile için geliş gidiş en az 6 bin lira.

İzmir – Dersim arası 600 lira iken, Ankara – Dersim arası da 500 lira

İki Ayda Yüzde 65 Arttı

Cumhuriyet‘ten Sarp Sağkal‘ın haberine göre, Akın, “Ramazan Bayramı öncesinde ortalama 250 lira olan İstanbul-Ankara otobüs bilet fiyatları bugün itibarıyla neredeyse 400 liraya kadar çıktı. Benzer şekilde İstanbul-İzmir arasındaki bilet fiyatı da iki ay içinde 300 liradan ortalama 500 liraya çıkarak yüzde 65 oranında arttı” bilgisini paylaştı. 

İstanbul-Sivas arasının da yaklaşık 550 liraya yükseldiğini söyleyen Akın, “Ramazan Bayramı öncesi, litresi 19 lira 10 kuruş olan benzin yüzde 45 oranında zamlanarak 27 lira 70 kuruşa çıktı. Nisan başında litresi 21 lire 35 kuruş olan motorin de yüzde 40 oranında zamlanarak 30 lira 11 kuruşa yükseldi. Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı” çağrısında bulundu.